Annons
Vidare till ltz.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Vinnarna i mathantverks-SM är korade

SM i mathantverk som Länstidningen berättade om i går avgjordes på onsdagskvällen. Efter en dag späckad med seminarier och föreläsningar korades inte mindre än 37 vinnare i de olika klasserna.

Klass - Vinnare

Surdegsbröd - Ingrid Öhlund, Skogs-Hildas, Västernorrlands län

Hårt bröd - Ingrid Öhlund, Skogs-Hildas, Västernorrlands län

Surdegsbröd på vetesurdeg - Fabian Flinck, Fabian Flinks brödbod, Uppsala län

Surdegsbröd (endast surdeg) - Ingrid Öhlund, Skogs-Hildas, Västernorrlands län

Surdegsbröd (även jäst) - Ingrid Öhlund, Skogs-Hildas, Västernorrlands län

Kakor - Fabian Flinck, Fabian Flinks brödbod, Uppsala län

Klassisk sylt - Lotta Persson, Lottaboden, Gävleborgs län

Övrig Sylt - Eva Stenvide, Stenvide matprodukter, Kalmar län

Klassisk marmelad - Katharina Ångström-Isacsson, Äppelfabriken, Stockholms län

och Tina Lindberg, JämtTinas Havtorn, Jämtlands län

Gelé - Lotta Johansson, Östergötlands län

Grönsaksmarmelad - Berit Henriksson, Rönngården, Jämtlands län

Övrig marmelad - Lotta Johansson, Östergötlands län

Chokladpraliner - Anders Laby, Familjen Laby AB, Dalarnas län

Övrig hantverkskonfekt - Tina Lundberg, JämtTinas Havtorn, Jämtlands län

Chutney - Birgit och Lars-Göran Turding, Ljusgrönt, Skåne

Grönsaksinläggningar - Lotta Johansson, Östergötlands län

Saft - Jan-Anders Jarebrand, Örtagård Öst, Jämtlands län

Glögg - Ann-Christine Engberg, Kretsloppshuset, Jämtlands län

Övrig dryck - Elisaberth Faxälv, Hällesjö Bigård, Jämtlands län

Varmrökt fisk - Monica Persson, Börtnans fjällvattenfisk, Jämtlands län

Gravad fisk - Monica Persson, Börtnans fjällvattenfisk, Jämtlands län

Inlagd fisk - Ola Johnsson, Kiviks Ål- och laxrökeri AB, Skåne

Värmebehandlad korv - Tomas Bergström, Jasiri Gårdsslakteri, Örebro län

Lufttorkat kött - Ingrid Dahlberg, Wannborga på Öland AB, Kalmar län

Lu$torkat korv - Lars Hansson, Bjärhus gårdsbutik, Skåne

Värmebehandlat kött - Siw Persson, Ockelbo kyckling, Gävleborgs län

Pressad ost - Roland Svensson, Tor Norrman Skärvångens Bymejeri, Jämtlands län

Smör - Hjördis och Olde Ljuslin, Kittelbergets Gårdsmejeri, Jämtlands län

Syrad ost - Agneta Larsson, Strömmens Gårdsmejeri, Västernorrlands län

Oljemarinerad ost - Jette Jacobsen, Jette’s Gårdsmejeri, Västerbottens län

Vit Caprin - Martin Söderkvist, Järvsö Getost Gävleborgs län

Övrig ost - Kristina Åkermo, Oviken ost, Jämtlands län

Källarlagrad getost - Sigrid Kuusiniemi, Stengärde getgård, Jämtlands län

Camembert/Brie - Roland Svensson, Tor Norrman, Skärvångens Bymejeri, Jämtlands län

Mese - Martin Söderkvist, Järvsö Getost, Gävleborgs län

Mjuk kittost - Elisabeth Andersson, Påverås Gårdsmejeri, Västra Götaland

Blåmögelost - Jan Hammar, Hillsands Getgårdi, Jämtlands län