Annons
Vidare till ltz.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Västjämtlands folkmusikförening

Västjämtlands folkmusikförening hade torsdagen den 18 november anordnat ett välbesökt musikkafé på Ocke bygdegård.

Det bjöds ett varierat program med god anslutning av åhörare, barn och äldre från skilda håll. Föreningens spelmanslag spelade, som de ofta gör, låtar från Jämtland och Tröndelag. Soloframträdanden gjordes av lagets nestor Hans Runsten och av Sara Ivansson. Sara, ElinÖstberg och Karin Osterman spelade på fiol och tvärflöjter musik av föreningens framlidne medlem Torbjörn Eriksson, Ånn. Elin med make Per-Anders hördes sen i Föllingers första komposition. På jamtmål sjöng Max Pettersson, Ocke, en visa av Erik Folkwar. John Mattsson, Järpen, läste Äcke och Lennart Ocklind sjöng bland annat visor av Allan Edwall. Lagets spelledare Sewald Allmin framförde med briljans  på dragspel sin komposition En himla vals. Uppskattat var också det lekamliga inslaget i pausen: älgstek med olika tillbehör, kaffe med mera. Ingemar Fredriksson, med samma ådra som släktingarna Äcke och Folkwar, tackade för den fina kvällen på bygdegården.