Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Start för förening som hjälper nya företagare

Annons

Efter ett års förberedelser startar idag NyföretagarCentrum Jämtland och inviger sitt kontor på Prästgatan i Östersund. NyföretagarCentrum Jämtland är en ideell förening som erbjuder individuell, kostnadsfri, konfidentiell och affärsmässig rådgivning i att starta och driva företag. Föreningen drivs med hjälp av stöd från lokalt näringsliv och entreprenörer och andra nyföretagarvänner från olika delar av Jämtland har samlats till en styrelse.

Under invigningen presenteras den lokala verksamheten, kostnadsfri rådgivning från företagare till blivande företagare, styrelsen och föreningens samarbetspartners.

Verksamheten NyföretagarCentrum finns i 200 kommuner och under 2009 tog 23 400 personer del av föreningens rådgivning. Drygt 10 000 av dem startade företag samma år.