Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Han är Jämtlands nya center

/

Jämtland Basket har hittat sin största pusselbit i årets lagbygge.

USA-centern Brandon Peterson, 205 cm, är klubbens senaste nyförvärv.

– En hårt jobbande tvåvägsspelare, säger Jämtlands head coach Pontus Frivold till Sporten.

Annons

Jämtland Basket har hittat sin största pusselbit i årets lagbygge.

USA-centern Brandon Peterson, 205 cm, är klubbens senaste nyförvärv.

– En hårt jobbande tvåvägsspelare, säger Jämtlands head coach Pontus Frivold till Sporten.

basket • östersund

Jämtland har bestämt sig för en strategi med årets amerikanska importer.

En point guard och en center.

Och när Brandon Peterson fanns tillgänglig på marknaden – då såg Jämtland till att ro affären i land.

– Det känns väldigt kul att få komma till Östersund och Jämtland Basket. Jag hoppas kunna tillföra mycket energi och ta en stor roll både offensivt och defensivt. Jag har hört mycket gott om staden och klubben och det känns som ett perfekt ställe att starta min professionella karriär på, säger amerikanen.

Peterson är blott 22 år och kommer direkt från collegespel på Arkansas State. Där snittade han i fjol 10,5 poäng och 9,7 returer per match.

Att värva en ung spelare utan tidigare proffserfarenhet är ett risktagande. Det var så Jämtland hittade Doremus Bennerman – och likadant när meriterade Geary Claxton floppade rejält för några säsonger sedan.

– Han är rakt från skolbänken och det är alltid en liten chansning. Men alla referenser vi har fått på honom känns väldigt bra, säger Pontus Frivold.

– Det är en tvåvägsspelare som är en faktor under bägge korgar med sin atletism. Han har bra händer och även ett medeldistansskott som han inte använt så mycket på college. Sedan är det alltid ett stort värde i att ha en spelare som lyckats ta så många returer. Det vi har hört och sett med Brandon känns väldigt, väldigt bra

Jämtland har nu åtta spelare klara i säsongens trupp.

• Vilken spelartyp vill ni göra klart med härnäst?

– Det handlar lite om tillfälle och möjlighet ... men en amerikansk spelfördelare tittar vi på.

• Hur långt framme är ni där?

– Vi har ganska många namn på den listan som vi följer och känner på. Det kan bli antingen en rutinerad som varit i Europa tidigare, eller en direkt från college. Känner vi att det är rätt spelare så kör vi, säger Pontus Frivold.

Mer läsning

Annons