Annons
Vidare till ltz.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

SPF Östersund

SPF Östersund inledde sin höstsäsong med surströmmingspremiär i Torvalla bystuga.

Ett 50-tal matglada surströmmingsentusiaster samlades till värdinnorna Anna Alexius, Gertrude Windstedts, Elsie Oscarssons, Ruth Arklings och Pia Söderbergs vackert dukade bord.

Föreningens vice ordförande Maud Tornving hälsade välkommen och maken Sven-Erik ledde allsången med glada melodier. Kaffe och smultrondekorerad tårta avslutade den lyckade höststarten.

Närmast på programmet står nu föreningens friskvårdsdag den 15 september. Och alla onsdagar utom vid månadsmötena är det öppet hus på Club 14 vid Strandgatan, där föreningens värdinnor serverar kaffe, smörgåsar och gott fikabröd.