Annons
Vidare till ltz.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

SPF Östersund

Med Nils Ferlin-tema på programmet samlade SPF Östersund en fullsatt lokal vid sitt månadsmöte på EFS.

Trion Sven-Åke Eliasson, Eric Rääf och Lasse Hörnfeldt gav en väl genomarbetad föreställning med omväxlande tal och musik. Eric Rääf presenterade den folkkäre författaren, som föddes 1898 i Karlstad men tillbringade större delen av sitt liv i Stockholm. Mindre känt är kanske att han förutom sitt författarskap prövade på många yrken, främst som skådespelare, och dessutom i sin ungdom var en duktig och mångsysslande idrottsman. Sven-Åke Eliasson framförde några av Ferlins mest kända dikter, där många hämtat inspiration från hans erfarenheter från teater, cirkus och kabaré. Lasse Hörnfeldts melodiska och delvis improviserade musikstycken passade väl in till Ferlins i grunden något pessimistiska livssyn.

Föreningens ordförande Leif Westergren hade nöjet att hälsa ett stort antal nya medlemmar välkomna. Förutom ett allmänt ökat intresse för pensionärsfrågorna i samband med det senaste valet är också den förmånliga rabatten på tågresor en bidragande orsak till medlemsökningen. Leif kunde nu lämna det glädjande beskedet att rabatten, som innebär halva priset på alla tågresor, förlängts till och med första halvåret 2011.

Nästa arrangemang i föreningens regi blir den traditionella jullunchen på Mr Husman. På resefronten är närmast en resa till Kaliningrad aktuell. Den inleds med en studiecirkel, som startar den 21 januari under ledning av Karin Nordquist, som arbetat som svensklärare vid universitetet i Vilnius men även i Kaliningrad under många år. Den konstcirkel, som pågått under året under ledning av Lars Bolin, avslutas med en konstvisning i januari på Copperhill Mountain Lodge i Åre

Mötet avslutades med sedvanligt fika och dragning i det alltid lika populära och ständigt slutsålda Annas lotteri.