Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Smedsås vann Lilla Flyktingloppet

Magni Smedsås var snabbaste tjej i juniorklassen i Flyktingloppet.

Hon besegrade tvåan Hedda Bångman med en och en halv minut.

Annons

Trea i juniorklassen var Östersunds SK:s Ida Dahl.

I juniorklassen för grabbarna vann Ole Jörgen Bruvoll, Lierne, efter en stentuff fajt med Andreas Veerpalu från Estland. veerpalu var dock tvungen att släppa på slutet och blev då upphunnen av Thomas Westgård, Steinkjer, som blev tvåa.

Bäste svensk blev Petter Engdahl från Åsarna med en femteplats.

I den nya klassen 15-16 år segrade Anton Elvseth från Lierne och Ragnhild Sivertsen från Leiråfal.

Cirka 800 skidåkare fanns med i spåret under lördagen och mycket folk väntas förstås även på söndag när det är dags för det stora Flyktingloppet där många stjärnor finns med.

---------------------------------------------------------------------

RESULTAT

D 15-16

1.Ragnhild Sivertsen                         Leiråsdal IL                         59.56

2.Anne Bertine Sklett                       Grong I L                             1.04.31

3.Solveig Øksnes Aal                         Rygg IL                                 1.04.44

D 17-20

1.Magni Smedås                                 Nansen IL                           52.58

2.Heddå Bångman                             Offerdals SK                      54.28

3.Ida Dahl                                              Østersunds SK                  55.14

4.Julia Victoria Berg                           Leksvik IL                            56.06

D 50

1.Ulla Kristin Melhus                         Steinkjer SK                       1.06.04

2.Ingunn Govasmark                        Steinkjer SK                       1.06.47

3.Marit Belbo Strand                        Snåsa IL                               1.10.36

H 15-16

1.Anton Elvseth                  Lierne IL                              50.32

2.Sondre Torp Hynne                       Henning skilag                  50.48

3.Magnus Norøy                                Frol IL                                   51.30

4.Solbjørn Baardshaug                     Henning IL                          53.37

5.Truls Hjellsand                                 IL Hållingen                        53.55

H 17-20

1.Ole Jørgen Bruvoll                          Lierne IL                              47.48

2.Thomas Westgård                          Steinkjer SK                       47.53

3.Andreas Veerpalu                          Estland                                 48.07

4.Even Northug                                  Strindheim IL                    49.18

5.Petter Engdal                                   Åsarna IK                            49.25

H 50 lørdag

1.Egil Brørs                                            Steinkjer SK                       57.31

2.Joar Halseth                                                                                     1.01.08

3.Bjørn Brenne                                   Trondheim kommune   1.01.14