Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

SPF Östersund

Annons

SPF Östersund hade trafiksäkerhet på programmet vid sitt månadsmöte på EFS. Föreningens trafik-info-ansvarige, Christer Haase, samt NTF:s trafiksäkerhetskonsulent i länet, Sven Hellström, informerade på ett lättfattligt och kunnigt sätt om de regler som gäller och vad som är speciellt viktigt att tänka på för äldre fotgängare och trafikanter. Det är klarlagt att äldre bilförare inte drabbas av så många dödsolyckor som yngre. Bland de äldre är det i stället fotgängare och cyklister, som löper större risk att råka illa ut än billförarna. Visserligen avtar synförmågan, speciellt i mörker, och även reaktionsförrmågan är sämre vid högre ålder. Men detta kompenseras av större försiktighet och bättre omdöme än hos yngre förare. Äldre undviker också i högre grad att köra vid trötthet, håller lägre fart, undviker att köra i mörker och håller även bättre avstånd i trafiken. De olyckor, som ör överrepresenterade bland äldre förare är i första hand infart på huvudled vid stopp- eller väjningsplikt samt den farliga vänstersvängen.

Föreningens ordförande Karin Skoglund presenterade vårens fortsatta program, där närmast en bussutflykt med besök på Östersunds gamla gårdar väntar och med avslutning på Stocke Titt. Ytterligare information om den resan gavs av Robert Fresk, som även fungerar som guide och som har forskat kring de gamla gårdar, som alltjämt finns bevarade. I maj anordnas också en golfdag på Krokoms golfklubb, där f. överläkaren Olle Wåhlinder informerar om golfen och dess hälsobringande effekter. Enligt en studie vid Karolinska lever de som spelar golf fem år längre än de som inte spelar. Vid golfdagen blir det också möjlighet till gratis undervisning med proffs-instruktörer. En resa till Riga och Vilnius anordnas i juni med Karin Nordquist som färdledare, och i slutet av juni sker den traditionella vårutflykten. Den har i år senarelagts för att ge möjlighet att besöka spökgården i Borgvattnet, Andra anhalter på resan blir fågelmuseet i Överammer, Skyttmons berömda träslott, där det även ges möjligheter till fiske, samt Sjöboda i Hammerdal med lunch och som vanligt med Alfons Jernekrantz som uppskattad reseledare. DM i golf och i boule anordnas även i år av SPF-distriktet och i höst blir det en stor manifestation med inriktning på boende för de äldre. Riksdagsman Barbro Westerholm blir huvudtalare vid en konferens på lasarettet och under kamapanjveckan anordnas underhållning på äldreboendena.

Mer läsning

Annons