Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

SPF Odensala

Annons

SPF Odensala genomförde sitt årsmöte den 14 februari i EFS lokal på Gröngatan i Östersund. Ordförande Marianne Hedman hälsade alla välkomna till årsmötet och överlämnade därefter ordet till Gösta Nilsson som förrättade en stämningsfylld parentation över de medlemmar som avlidit sedan förra årsmötet.

Till ordförande för mötet valdes Inga-Maj Granqvist och till sekreterare Barbro Håkansta.

Av verksamhetsberättelsen framgår att föreningen varit aktiv med flera studiebesök samt deltagande i bowling, boule, stavgång, linedance samt även tillsammans med Frösö SPF arrangerat en egen Tisdagsdax-dag på Jamtli. Därtill har man haft trevliga och duktiga underhållare samt intressanta föredrag på föreningens månadsmöten.

Styrelsen ser efter nyval och omval ut enligt följande: ordförande Marianne Hedman, vice ordförande Birgitta Hjalmarsson, kassör Sven-Olof Nydahl, sekreterare Anna-Lena Larsson, ledamot Hjördis Oscarsson och som ersättare Staffan Bergman, Thore Hjalmarsson och Kerstin Larsson.

Ett glädjande meddelande från avgående kassören Gösta var att föreningen inför dagens möte hade fått åtta nya medlemmar!

När mötesförhandlingarna avslutats avtackades avgående kassören Gösta Nilsson och avgående sekreteraren Barbro Håkansta med presenter och en varm applåd. De har under sina många år i styrelsen gjort ett mycket gott arbete för föreningens bästa.

Därefter berättade Inga-Maj Granqvist om sin tid som ledamot i KPR (kommunala pensionärsrådet). Verksamheten där har bland annat handlat om de äldres boenden med mera i Östersund. Som alla vet är det ju svårt för äldre om de vill flytta till ett bra äldreboende när man känner att behov för detta finns. Man får verkligen hoppas att detta kan lösa på ett bra sätt nu när pensionärerna blir allt fler. 40-talisterna är ju många.

Efter mötet serverades en god smörgås, kaffe och en god kaka av EFS fantastiska personal.

  

Mer läsning

Annons