Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

PRO Hammerdal

Annons

PRO Hammerdal avslutade vårens aktiviteter med att sedvanligt fira nationaldagen på Sjöbodahemmet där kaffe och våfflor serverades i trevlig samvaro. Föreningens sångare och musiker inledde med trevlig underhållning som avslutades med att alla unisont sjöng nationalsången.

27 februari hölls musikcafé i PRO-lokalen och Tonsmederna från Sundsvall medverkade. I mars ordnade Julia, Elvine, Rut och Anna-Greta med kams och kesfil. Kaféer har anordnats varje fredag och föreningens medlemmar har serverat kaffe med hembakat bröd. Alva har ordnat med gåbingo ett populärt arrangemang, Anne-Marie har basat för bingospel i lokalen. Vid ett månadsmöte medverkade en representant från Röda korset och informerade om fallskador i hemmet, liksom utomhus och hur man med enkla medel kan förhindra dem. Boulespel har under vintern spelats i Medborgarhuset och nu har den populära verksamheten flyttats utomhus till den nu helt färdiga boulebanan där även SPF spelar. Sångare och musiker har medverkat i möten, sångstund på Åshamra och Strömbacka samt medverkade i kyrkan för Världens barn. Studiecirklar har hållits i trafikkunskap och om beredskapstiden. Vårfest på Svartviken där Sonja, Åke, Alva, Eva, Betuel, Anita, Sven, Marianne och Kjell ordnade med god mat och trevlig samvaro. En skrivelse till Strömsunds kommun har sänts med ett förslag att bygga om kommunalhuset i Hammerdal till äldrebostäder. Medlemmar i föreningen har medverkat i möten om Medborgarhuset liksom Intresseföreningens årsmöte. Tack vare de generösa medlemmar som skänker vinster till lotterier och servering och lokalhyrare kan vi få ekonomin för PRO-lokalen att gå runt.

Mer läsning

Annons