Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

PRO Hammerdal

Föreningens årsmöte hölls den 12 februari.

Annons

 Ordförande Åke Andersson hälsade mötesdeltagarna välkomna och förklarade mötet öppnat, varefter parentation med ljuständning hölls över under året avlidna medlemmar. Sångare och musiker stod för fin underhållning.

Till ordförande för mötet valdes distriktsordförande

Jöns-Bertil Eriksson som gästade föreningen och till sekreterare Alva Hurtig, som läste upp föregående protokoll samt  verksamhetsberättelsen. Resultat och balansräkningen tillika revisorernas berättelse föredrogs och godkändes av mötet och styrelsen beviljades ansvarsfrihet. Till person som jämte kassören handhar och tecknar föreningens medel utsågs Åke Andersson.

Styrelse för 2010: ordförande Åke Andersson, kassör Elvine Jönsson, vice ordförande Sten Olsson, sekreterare Alva Hurtig, ledamöter Sven Lilja och Sigmund Holmberg, ersättare Sixten Persson, revisorer Rut Sundström och Gunvor Persson, ersättare Torsten Larsson och Margareta Sandström, valberedning Betuel Kristoffersson, Eva Kristoffersson och Ragnar Sundström, ombud till distriktsmöten Åke Andersson ersättare Sten Olsson, ombud till samorganisationen Åke Andersson ersättare Sven Lilja, husmor Julia Eriksson, vaktmästare Ulf Kronsten.

Informationer delgavs och Jöns-Bertil Eriksson berättade om verksamheten på distriktet, han tog också upp de höga skattesatserna som drabbar pensionärerna. Mötet avslutades och blommor utdelades till Kjell Strindlund som lämnade sitt uppdrag som vaktmästare, till Karin Nilsson som avgick som revisor samt till Jöns-Bertil Eriksson som tack för ordförandeskapet.

Julia och Elvine inbjöd så hungriga mötesdeltagare till hemlagad ärtsoppa med smörgåsar, kaffe och wienerbröd.

Mer läsning

Annons