Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

PRO Berg

Vid PRO Bergs årsmöte i Blåklockans matsal, deltog ett 50-tal medlemmar.

Annons

Ordförande Solveig Göransson inledde mötet med att hälsa alla hjärtligt välkomna, de nya medlemmarna var särskilt välkomna i styrelsen.

En parentation hölls över de under året avlidna medlemmarna med en tyst minut. Därefter spelade Bergs dragspelsklubb seriös musik. De fortsatte sedan att spela under hela mötet och Bo Kronlund skötte ledningen.

Till ordförande för dagen valdes Arne Hallqvist som öppnade mötet. Verksamhetsberättelsen lästes upp, föredrogs och lades till handlingarna. Revisorernas berättelse lästes upp och fastställdes och mötet beslutade om ansvarsfrihet för styrelsen och verksamhetsplanen för 2010 fastställdes.

Föreningens kassör Inger Hallqvist redogjorde för föreningens ekonomi och som varnligt har hon ordning och reda på både papper och räkenskaper. Tråkigt nog har Solveig Göransson avsagt sig ansvaret som styrelsens ordförande.

Styrelse för 2010: ordförande vakant, kassör Inger Hallqvist, sekreterare Elvi Nord, studieorganisatör Solveig Göransson samt ledamöter Marita Oja och Harry Svensson med ersättarna Märtha Karlsson, Egron Nilsson och P-M Helmersson. Friskvårdsledare Egron Nilsson, konsumentg. Birgit Einebrant och Maj-Britt Eliasson, trafikansvarig Sonja Huczkowski, revisorer Inga-Märit Kristoffersson och Staffan Erslid med ersättare Birger Ölund. Samorganisationen vakant, ersättare Marita Oja. KPR: Marita Oja med ersättare år 2010 Solveig Göransson. Tombolaansvariga: Elvi Nord, Ingrid Jonsson och Viviann Berg. PRO-kontakt: Märtha Karlsson, Karin Hellberg, Birgit Karlsson, Iris Berglin, Gerd Olsson, Brita Näs och Elvi Nord. Danskommitté: Arne Hallqvist, Sonja Huczkowski och Vanja Backlund. Bingokommitté: Boiel Marklund, Birger Ölund med ersättare Egron Nilsson, Ingrid Olsson, Arne Hallqvist, Inger Hallqvist, Elvi Nord och Karin Helmersson. Kontroll för bingon: Karin Hellberg. Väntjänst: Agneta Karlsson, Karin Hellberg och Margit Medén. Valberedning: Hans-Erik Hansson och Urban Berg.

Det bjöds på god smörgåstårta och bergs dragspelsklubb spelade underbart så det blev en mycket lyckad dag för alla.

Mer läsning

Annons