Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Lits hembygdsförening

Annons

Lits hembygdsförening har haft ett välbesökt årsmöte. Styrelse för 2009: ordförande Stina Eliasson, övriga styrelseledamöter Maritta Magnusson, Rolf Dahlin, Paul Martin Jonsson, Berit Englund, Christer Otterfalk, Sven Falkesjö och Birgitta Leijon. Revisorer: Elisabeth Pålsson och Lennart Arvius. Ombud till Heimbygdas ombudsmöte: Björn Groth och Stina Eliasson.

Verksamhetsberättelsen visade att föreningen varit aktiv på många olika områden under året. Hembygdsgården har varit öppen för servering varje dag under sommaren. Loppmarknad i två dagar då bröd bakades till försäljning. Kolbullar fanns också till försäljning. I Brevågsstugan har visning och försäljning av hantverksprodukter bedrivits. Traditionsenligt har det firats fettisdag, nationaldag och midsommar. Julmarknad har hållits i dagarna två, Lit é kul lockade mycket folk, liksom sommarteatern Lité hjälp på traven. Bakstugorna har varit flitigt använda och hembygdsgården ofta uthyrd. Skolavslutningen har blivit en stor familjefest. Hembygdsföreningen deltog aktivt vid Lit é actiondagen. Samarbete med församlingen har som vanligt varit utmärkt. Det vittnar inte minst Mitt-på dagenträffarna om. Föreningen har låtit upprusta den gamla fiskarstugan på Mjärta efter att först ha haft muntligt avtal med upprustarna och sedan efter upprättat skriftligt juridiskt hållbart avtal. Nu finns folk som har nära och regelbunden tillsyn över hela Mjärtanområdet som hembygdsföreningen har ansvar för.

Årsmötet beviljade styrelsen ansvarsfrihet – i enlighet med revisorernas förslag.

Gästtalare var antikvarien vid Jämtlands läns museum, Anders Hansson. Han talade om Armfeldts karoliner och gav många intressanta och viktiga inblickar från en historisk krigstid, då många unga män miste livet på marsch över fjällen i gränstrakterna mellan Norge och Sverige, inte långt från våra bygder.

Janne Hansson och Kenneth Eriksson svarade för den musikaliska underhållningen och ledde allsången.

Björn Groth som i många år funnits med i styrelsen hade bett att få avgå och ordföranden tackade honom alldeles särskilt för hans värdefulla insats med föreningens hemsida. Ingrid Henriksson,föreningens mångåriga sekreterare, som också hon avsagt sig, avtackades i sin frånvaro. Kjell Edin,avgående revisor och dagens årsmötesordförande, ick liksom övriga avgående ledamöter välförtjänta applåder och blommor.

Ordförande Stina Eliasson, tackade å sina och hela styrelsens vägnar för förtroendet och tackade till sist alla de frivilligt och ideellt arbetande medlemmar utan vilka föreningen inte skulle kunna fungera så fantastiskt som den gör.

Mer läsning

Annons