Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Kvinnliga föreningen Gamla Östersund

/
  • Årets kulturkvinna Liselott From får här sin utmärkelse av ordförande Gunnel Österberg för sitt varma engagemang för Vår lilla stad.

Kvinnliga föreningen Gamla Östersund hade sin traditionella adventssammankomst den 9 december 2008.

Annons

Även nu kunde deltagarna glädjas åt det vackra vintervädret som verkligen visade Vinterstadens bästa ansikte. Nästan 100 medlemmar hade infunnit sig till sammankomsten i församlingsgården. Ordförande Gunnel Österberg hälsade alla varmt välkomna och vände sig då speciellt till föreningens nya medlemmar.

För första gången kunde föreningen i år dela ut ett kulturpris som enligt tidigare beslut skall tillägnas en kvinna som har gjort något bra för Vår lilla stad. Första mottagaren heter Liselott From och motiveringen lyder:

”Hon är den kvinna som bland annat har lagt ner hela sin själ på att lysa upp Vår lilla stad, både inför VM i Åre samt under VM i skidskytte i Östersund. Därtill är hon den skapande kvinnan av julgranen framför Rådhuset”.

Därefter intogs en god jultallrik och kaffe och tårta och sedan avnjöts en fin musikunderhållning fylld av både värme och humor av Trebadurerna (far, mor och son) från Oviken.

Avslutningsvis, som föreningens fina tradition kräver, tände alla sina våra medhavda ljus och sjöng tillsammans med komp av Trebadurerna ”Nu tändas åter ljusen i vår lilla stad”.

Ordförande avtackade sedan de fina musikanterna för en underbar musikstund. Därefter önskade hon alla en riktig god jul och ett gott nytt år. Alla gick därefter hemåt fyllda med värme efter en som vanligt trivsam kväll med härlig musik och trevligt umgänge.

Mer läsning

Annons