Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Hammerdals konstförening

Hammerdals konstförening har haft årsmöte i samband med vårens utställning på Medborgarhuset i Hammerdal.

Annons

 Utställare var Anna Erlandsson, som årsmöteskvällen presenterade sig och sin konst på ett inspirerande sätt. Inga Överström, violin och Robert Sadura, piano, bjöd deltagarna på skön musik och årsmötet avslutades med supé. 

Föreningen har 414 medlemmar som vid lottdragning på medlemsnumren har möjlighet vinna något av de 13 vinstbevis som vinstsumman, 31.000 kronor, är fördelade på. Övriga lotterier under kvällen gav bland annat skulptur och tavla av Berta Hansson som vinster, passande nog detta jubileumsår med retrospektiva utställningar både i Stockholm och Östersund med Berta Hanssons konst. 

Antalet besökare under utställningsdagarna, 3-6 mars, var drygt 400 personer, vilket vittnar om ett stort intresse att se Anna Erlandssons konst. 

Hammerdals konstförening arrangerar tre utställningar per år, en höst och vårutställning samt en vårutställning i samarbete med Klass 9 på Grevåkerskolan, Hammerdal. I samband med den utställningen utser styrelsen en elev som mottagare av föreningens stipendium, vilket utdelas vid skolavslutningen. 

Varje år ordnas också en konstcirkel. Hösten 2008-våren 2009 var ämnet för studier Skagenmålarna. Skagen blev även utflyktsmålet efter kursavslutningen. 

Mötesförhandlingarna leddes förtjänstfullt av Staffan Jonsson som ordförande och styrelsen har efter val följande utseende: ordförande Anita Olofsson, kassör Karin Dahlin, sekreterare Anita Stjernström, studieledare Ulla Jacobsson, ordinarie ledamöter Lennart Nilsson och Annika Backman med suppleanterna Inger Håkansson och Rebecka Rickardsson. Revisorer: Berit Persson och Anita Zackrisson. Valberedning: Jan-Erik Nääs, Gudrun Mårtensson och Gun Färdvall. Föreningens ordförande, Anita Olofsson, avtackade avgående styrelseleda-

moten Volmar Öhman, för det arbete han nedlagt under många år.

Mer läsning

Annons