Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Föreningen Ovikenmusik

Annons

Föreningen Ovikenmusik har haft årsmöte på Persåsens värdshus. Föreningens ordförande Bengt-Eric Norlén hälsade cirka 35 medlemmar välkomna. Mötesordförande Börje Svedjesten klubbade därefter snabbt igenom föredragningslistan. Eftersom 2008 var ett jämnt årtal innebär också detta att verksamheten inte varit lika omfattande som på udda årtal då Ovikenveckan anordnas. Största arrangemanget 2008 var nationaldagsfirandet i Ovikens nya kyrka, ett arrangemang som tenderar att bli mer och mer populärt för varje år.

Ekonomiskt slutade verksamheten 2008 med en förlust på 3 021 kronor. Trots detta är föreningens ekonomi god. Vid årsskiftet fanns 159 390 kronor i kassan, dessutom fanns 7 899 kronor i Sören Erikssons minnesfond.

Efter årsmötet avtackade ordförande Bengt-Eric Norlén föreningens mångåriga revisorer Kerstin Olausson och Sven Isberg med varsin vacker blombukett. Nils-Axel Didriksson presenterar den helt nyligen färdigställda dvd:n om lanthandelns historia i Myssjö-Oviken.

Därefter följde förflyttning till värdshusets festvåning där härliga smörgåsar med tillhörande dryck väntade. Efter fikat berättade Bengt-Eric dels om programmet på nationaldagsfirandet den 6 juni och där offentliggörandet att Mats O Sundqvist blir högtidstalare möttes med kraftiga applåder, dels om det omfattande programmet under den kommande Ovikenveckan 2009, 4/7-2/7.

Kvällen avslutades med att de närvarande lutade sig tillbaka och njötav Trebadurernas omväxlande musikunderhållning och där kek-stafetten var en av ingredienserna.

Styrelsen och ersättare: Bengt-Eric Norlén ordförande samt Karin Börjesson, Karl-Evert Johansson, Egon Loo och Börje Svedjesten, ersättare Ylva Forseth och Gunnar Stjernström. Revisorer och ersättare: Gudrun Persson och Clas Göran Larm, ersättare Lennart Larsson. Programråd: Bengt-Eric Norlén sammankallande samt Ylva Forseth och Carina Magnusson.

Mer läsning

Annons