Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Brunflo Lions

Brunflo Lions club har haft sitt månadsmöte för december i direkt anslutning till den traditionella julmarknaden.

Annons

 Brunfloborna har som vanligt generöst ställt upp för Lions, varför nettobehållningen blev drygt 40 000 kronor, pengar som i huvudsak kommer att gå till Lions två stora insamlingsaktioner detta år, nämligen Världens barn och Röda fjäderninsamlingen för forskningen om hjärnans beroendesjukdomar.

Klubbens sekreterare Lion Thore Johnson redovisade en sammanställning över beviljade bidrag under året och bland de större posterna märks bidrag till ungdomsprojekt (ungdomsläger, resebidrag med mera) 7 800 kronor, lokala hjälpaktiviteter (kulturstipendium, äldreboendena i vårt område med mera) 25 385 kronor, globala insatser (Katastrofberedskapen, Världens barn, Röda fjädern med mera) 35 652 kronor, hälsovård (cancerforskning, barndiabetesfonden med mera) 25 520 kr.

Sekreteraren hade även gjort en sammanställning över klubbens insatser från januari 1996 till och med september 2009 och kunde summera totalt 891 696 kronor i hjälpinsatser. Som Lion känner man sig stolt över att kunna göra världen något litet bättre. Lions insatser gör skillnad.

Presidenten Egon Loo tackade klubbens medlemmar och deras respektive för den storstilade insatsen under året och meddelade att nu var det dags att gå till bords för att avnjuta Helgas läckra och snyggt uppdukade julbord.

Mer läsning

Annons