Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Brunflo hembygdsförening

Annons

Brunflo hembygdsförening har hållit årsmöte. Sven Schylberg hälsade Göran Lindström, son till tegelmästaren Carl Lindström, 1926-41 och lillebror till efterträdaren Ture Lindström, 1941-73, välkommen till att berätta om Vålbackens tegelbruk. Tegelbruket skapades 1899, då Vålbackens tegelbruksförening tillkom med Hemming Eliasson, J. A. Gärdin och Johan Olofsson som styrelse. År 1900 tillsattes J. A. Jonsson, 1900-1926, från Dalarna som tegelmästare. Tegelbruket uppfördes 1901.

Det var leran i Vålbacken som lade grunden till denna industri. Intressant är ångaren Birger, som inköptes 1903. Fartyget byggdes senare om och döptes till Aktiv. Med Aktiv och en pråmlast kunde 30 000 tegel forslas in till Östersund. 13 maj 1943 kantrade en pråm i stark blåst utanför stenbrottet i Marieby och tre man omkom. Sommaren 1950 blev den sista för Aktiv i Storsjön. Båten såldes senare till Alnön utanför Sundsvall.

Ett konkurrerande bolag, Östersunds tegelindustri bildades 1906 och ett nytt bruk, Tegellunds tegelbruk uppstod 400 meter från det gamla bruket. 1915 lades dock verksamheten ner. 1918 bildas Vålbackens tegelbruks AB, som övertog bägge bruken.

Efter anförandet företogs årsmötesförhandlingar, som leddes av Kurt Malmborg.

Föreningens årsskrift Brunflobygden utkom med sin 60:e årgång till julmarknaden. Föreningens hemsida www.brunflohembygd.com har blivit populär och under året lockat drygt 5 000 besökare.

Styrelse: Kurt Malmborg, Anna Markgren, Olle Persson, Bernt Olsson, Eivor Söderman samt omvaldes Eva Heijdenberg och Karin Wikman och nyvaldes Ingegerd Olofsson och Jonas Johansson samt Sven Schylberg, som avgick som föreningens ordförande efter 41 år. Revisorer: Nils Hultin och Anders Håkansta. Ombud till Heimbygdas årsmöte: Karin Wikman, Anna Lisa och Sven Schylberg. Husfar: Gunnar Persson och som bokningsansvarig Anna Lisa Schylberg. Byggnadsvårdskommitté: Gunnar Persson och Bernt Olsson. Krönikekommitté: Olle Hansander, Eva Heijdenberg, Eivor Stjernefeldt och Sven Schylberg, som också är föreningensförsäkringsombud. Kommitté för samlingsvård: Åsa Flemström, Jonas Johansson, Karin Wikman och Sven Schylbergd. Byombud: Torvalla/Ope - Eva Trolle Persson, Optand/Lund - Carl Gustaf Jönson, Grytan /Håkansta - Sven Schylberg, Backen/Södergård - Sven Erik Markgren och Thore Jonsson, Vamsta/Åkre/Gusta - Arnold Andersson, Änge/Viken - Bernt Olsson, Sörviken/ Solberg - Eva Heijdenberg, Berge/Gärde - Kurt Malmborg, Lunne/Hälle/ Bodal - Bo Säterhag, Svedje/Bjärte/Juriken - Sven-Erik Lindqvist och Singsjön/Storåsen/ Lundkälen - Olle Hansander. Årsmötet inleddes med parentation över avlidna medlemmar och avslutades med att avgående ordföranden Sven Schylberg avtackade ledamöterna Gunnar Rödén och eldsjälen Bror Halvarsson för förtjänstfulla insatser för föreningen. Kurt Malmborg i sin tur avtackade Sven Schylberg för förtjänstfulla insatser.

Mer läsning

Annons