Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Så här gick det för länsåkarna i Vasaloppet

Här har ni resultaten för länets deltagare i Vasaloppet.

Annons

Vasaloppet 2014:

1) John Kristian Dahl, Norge, 4.14.33,

2) Johan Kjölstad, Norge, 4.14.36,

3) Jörgen Brink, Hudiksvalls IF, 4.14.38,

4) Audun Laugaland, Norge, 4.14.42,

5) Stanislav Rezac, Tjeckien, 4.14.50,

6) Andreas Nygaard, Norge, 4.14.50,

7) Daniel Tynell, Grycksbo IF OK, 4.14.52,

8) Stian Hoelgaard, Norge, 4.14.52,

9) Oskar Svärd, Försvarets Sportklubb, 4.14.52,

10) Christoffer Callesen, Norge, 4.14.52,

11) Geir Ludvig Ouren Aasen, Norge, 4.14.53,

12) Eldar Rönning, Norge, 4.14.53,

13) Dan Moberg, IFK Skövde Skidklubb, 4.14.53,

14) Anders Mölmen Höst, Norge, 4.14.54,

15) Martin Rosvall, Lycksele IF, 4.14.54,

16) Ivar Tveiten, Norge, 4.14.54,

17) Oscar Persson, SK Bore, 4.14.55,

18) Bill Impola, Malungs IF, 4.14.56,

19) Markus Jönsson, Tranemo IF Skidklubb, 4.15.00,

20) Peo Svahn, Boxholm-Ekeby SK, 4.15.02,

21) Bruno Debertolis, Italien, 4.15.03,

22) Jens Eriksson, Dala-Floda IF, 4.15.04,

23) Jerry Ahrlin, Brunflo IF, 4.15.05,

24) Nikolay Bolotov, Ryssland, 4.15.05,

25) Erik Wickström, Ulricehamns IF, 4.15.06.

26) Kjetil Hagtvedt Dammen, Norge, 4.15.06,

27) Espen Udjus Frorud, Norge, 4.15.08,

28) Öystein Pettersen, Norway, 4.15.08,

29) Patrik Johansson, IFK Skövde Skidklubb, 4.15.09,

30) Morten Eide Pedersen, Norway, 4.15.10,

36) Fredrik Byström, Sollefteå SK, 4.15.27,

40) Erik Melin Söderström, Östersunds Skidlöparekl/Team Ski and Run, 4.15.32,

42) Lars Ljung, Hudiksvalls IF, 4.15.32,

44) Oskar Kardin, Offerdals SK, 4.15.38,

52) Robin Bryntesson, Sollefteå SK, 4.16.29,

66) Jonatan Thoresson, Östersunds Skidlöparekl, 4.18.00,

72) Eric Simonsson, Landöns IF, 4.19.45,

76) Robin Norum, IFK Umeå, 4.20.05,

86) Håkan Emilsson, Offerdals SK, 4.20.54,

105) Johan Persson, Järpens SK, 4.24.06,

115) Tobias Engblom, Stockviks SF, 4.25.41,

122) Nils Persson, Östersunds SK, 4.27.19,

133) Anders Strid, Lucksta IF, 4.29.31,

137) John Lagerskog, IFK Arvidsjaur Skidor, 4.30.20,

138) Carl Olander, IK Stern, 4.30.21,

140) David Berg, Bodsjöböle SK, 4.30.36,

159) Fredrik Sätter, Grycksbo IF OK, 4.33.33,

205) Fredrik Hansson, Lillhärdals IF, 4.38.54,

208) Ted Armgren, Vilhelmina IK, 4.39.10,

229) Mathias Fredriksson, Östersunds SK, 4.40.49.

260) Niclas Eriksson, Hägglunds IoFK, 4.42.31,

268) Patrik Tallbom, Östersunds SK, 4.42.46,

281) Peder Andréason, Åre Längdskidklubb, 4.43.57,

282) André Jakobsson, Östersunds SK, 4.44.02,

293) Joakim Kangasharju, Ragunda IF, 4.44.35,

330) Mikael Hultin, Östersunds Skidlöparekl, 4.47.44,

407) Petter Kindmalm, Östersunds SK, 4.51.43,

438) Andreas Pettersson, Bodsjöböle SK, 4.53.28,

449) Mattias Widmark, Svegs IK, 4.54.15,

516) Emil Wallin, Trångsvikens IF, 4.57.48,

532) Marcus Carlén, Bodsjöböle SK, 4.58.14,

534) Lars Persson, Östersunds Skidlöparekl, 4.58.15,

582) Fredrik Olofsson, Östersunds Skidlöparekl, 4.59.42,

591) Christer Stefansson, Östersunds SK, 5.00.19,

616) David Olovsson, Östersunds SK, 5.01.23,

705) Niclas Larsson, Dala-Järna IK, 5.05.11,

715) Auvo Dufva, Åsarna IK, 5.05.17,

834) Fredrik Göransson, Åsarna IK, 5.10.44,

838) Tommy Grip, Brunflo IF, 5.10.48,

889) Björn Näslund, Svegs IK, 5.12.37,

925) Erik Ragnarsson, Brunflo IF, 5.14.15,

980) Ralf Andersson, Hotings IF, 5.16.55,

1013) Andre Larsson, Svegs IK, 5.18.09,

1037) Peter Spångberg, IF Berguven, 5.19.19,

1054) Ola Wallin, Svegs IK, 5.20.11.

1071) Jan Persson, Offerdals SK, 5.20.52,

1081) Björn Strindlund, Östersunds SK, 5.21.24,

1088) Martin Landgren, Falköpings AIK Skidklubb, 5.21.34,

1235) Markus Åsberg, Trevål IF, 5.26.09,

1255) Jonas Lindqvist, Funäsdalen, 5.26.36,

1266) Johnny Nordman, Aspås IF, 5.26.56,

1289) Robert Nilsson, Myssjö Ovikens IF, 5.27.28,

1349) Patrik Norberg, Vattudalens LDK, 5.29.14,

1378) Sveningvar Svensson, Biathlon Östersund IF, 5.30.02,

1406) Daniel Ajax, Ragunda IF, 5.31.05,

1416) Robert Stark, Lofsdalens SK, 5.31.20,

1461) Per Busk, Lillhärdals IF, 5.32.58,

1498) Erik Olsson, Myssjö Ovikens IF, 5.34.11,

1524) Fredrik Bernsten, AXA SC, 5.35.17,

1583) Ingemar Berg, Bodsjöböle SK, 5.37.07,

1592) Tord Lundin, Tandsbyns IF, 5.37.25,

1605) Per-Eric Jonasson, Vallbo SK, 5.37.58,

1794) Antaris Persson, Stuguns Skidklubb, 5.43.00,

1804) Gunnar Nylander, Åsarna IK, 5.43.33,

2045) Christer Jonsson, Östersunds Skidlöparekl, 5.50.33,

2061) Håkan Jonsson, Häggenås SK, 5.50.57,

2085) Robert Björklin, Fränsta IK, 5.51.37,

2103) Björn Israelsson, Tandsbyns IF, 5.51.58,

2115) Ingemar Lundmark, Svegs IK, 5.52.13,

2138) Tobias Rönneblad, Brunflo IF, 5.52.56.

2156) Mattias Svensson, Östersunds SK, 5.53.30,

2174) Sune Salomonsson, Myssjö Ovikens IF, 5.54.15,

2209) Magnus Larsson, Stuguns SK, 5.55.24,

2235) Olof Edström, Östersunds SK, 5.56.06,

2245) Dan Sunnerheim, Järpens SK, 5.56.20,

2362) Pär Kollberg, Östersunds SK, 5.59.42,

2449) Johan Pettersson, Bondsjöhöjdens IK, 6.03.02,

2480) Jörgen Edvinsson, Myssjö Ovikens IF, 6.04.00,

2528) Peter Ajax, Ragunda IF, 6.05.21,

2540) Stefan Andersson, Brunflo IF, 6.05.47,

2586) Gustav Trehn, Östersunds SK, 6.07.25,

2632) Lars-Erik Lindborg, Östersunds SK, 6.09.01,

2644) Fredrik Busk, Svegs IK, 6.09.14,

2645) Johan Dumky, Mörsils IF, 6.09.15,

2767) Rickard Olofsson, Svegs IK, 6.13.16,

2826) Bengt Hemmingsson, Bodsjöböle SK, 6.15.01,

2846) Peter Jansson, Östersunds SK, 6.15.42,

2880) Paul Jonasson, Svegs IK, 6.16.31,

2931) Hans Nordell, Lillhärdals IF, 6.18.49,

3001) Mattias Bergner, AXA SC, 6.21.57,

3094) Mattias Decker, Torpshammars IF, 6.25.29,

3128) Måns-Erik Frank, AXA SC, 6.26.31,

3160) Seppo Valli, Högforsen Fritid IF, 6.27.52,

3218) Christoffer Bergman, Östersunds SK, 6.29.39,

3248) Håkan Degselius, Svegs IK, 6.30.23.

3350) Marcus Pernevill, Jämtkraft IF, 6.34.30,

3370) Jonas Fagergren, Åre SLK, 6.34.55,

3474) Daniel Sandgren, Östersunds SK, 6.38.37,

3547) Anders Busk, Lillhärdals IF, 6.41.15,

3597) Mikael Kvarnlöf, Anvågens SK, 6.43.00,

3666) Erik Dahlberg, Östersund, 6.45.28,

3708) Carl-Fredrik Yri, Rödöns SK, 6.46.49,

3769) Erik Westberg, Vallsta SK, 6.48.54,

3832) Håkan Ström, Funäsdalens IF, 6.51.00,

3836) Niklas Pettersson, Myssjö-Ovikens IF, 6.51.05,

3967) Andreas Martinsson, Lillhärdals IF, 6.55.33,

3998) Marcus Holmbergh, Högforsen Fritid IF, 6.56.25, 3999)

Johan Forssen, Frösö IF, 6.56.27, 4002)

Kalle Lennartsson, Vattudalens LDK, 6.56.34, 4024)

Göte Kjellström, Åre SLK, 6.57.12,

4123) Tomas Björkqvist, Biathlon Östersund IF, 7.00.04,

4145) Fredrik Genstrand, Östersunds SK, 7.00.59,

4146) Leif Molander, Myssjö Ovikens IF, 7.01.01,

4150) Johan Hallbäck, Åre Längdskidklubb, 7.01.08,

4174) Krister Haraldsson, Tandsbyns IF, 7.01.38,

4293) Peter Göransson, Åsarna IK, 7.05.49,

4473) Kenneth Svedjesten, Myssjö-Ovikens IF, 7.12.17,

4520) Henrik Ilhamn, Östersunds SK, 7.13.46,

4713) Erik Svensson, Anundsjö IF, 7.20.44,

4764) Andreas Hansson, Myssjö-Ovikens IF, 7.22.30.

4765) Stefan Jansson, Trevål IF, 7.22.32,

4800) Erik Fransson, Spikbodarnas IK, 7.23.20,

4807) Kristoffer Bergner, AXA SC, 7.23.34,

4853) Niklas Ekstrand, AXA SC, 7.25.00,

4879) Herman Petrusson, Myssjö-Ovikens IF, 7.25.51,

4939) Marcus Ärlebrant, Östersunds SK, 7.28.00,

4961) Hans Jernse, Föllinge IK, 7.28.46,

5032) Martin Persson, AXA SC, 7.31.16,

5073) Jan-Peter Magnusson, Kälens SK, 7.32.29,

5077) Mattias Wikner, Myssjö-Ovikens IF, 7.32.35,

5089) Hans Nylen, Undersåkers IF, 7.32.57,

5222) Tore Norkvist, Tåsjö IF, 7.37.21,

5260) Göran Olsson, Östersunds SK, 7.38.17,

5288) Staffan Näslund, Östersunds SK, 7.39.06,

5294) staffan Abrahamsson, AXA SC, 7.39.09,

5455) Håkan Svedberg, Brunflo IF, 7.44.37,

5458) Ulf Bengtsson, Aspås IF, 7.44.41,

5520) Mats Eriksson, Jämtlandspolisens IF, 7.46.40,

5544) Roger Pettersson, Brunflo IF, 7.47.15,

5545) Bengt Hellstrand, Duveds IF, 7.47.16,

5568) Hans Modin, Högforsen Fritid IF, 7.47.30,

5571) Magnus Bergström, Östersunds SK, 7.47.34,

5697) Dan Danielsson, Aspås IF, 7.51.19,

5778) Gunnar Kvarnlöf, Anvågens SK, 7.54.04,

5835) Anders Borin, Östersunds SK, 7.56.01.

5987) Daniel Alverlind, Östersunds SK, 7.59.49,

6033) Urban Johansson, Älvros IK, 8.01.20,

6038) Ulrich Wahlström, IFK Strömsund, 8.01.44,

6141) Pär-Erik Petrusson, Jämtkraft IF, 8.05.10,

6406) Joakim Näsvall, Funäsdalens IF, 8.15.00,

6448) Jonas Blom, Jormvattnets IF, 8.16.51,

6520) Daniel Ivarsson, Jämtkraft IF, 8.19.04,

6597) Tim Malmborg, Östersunds SK, 8.22.12,

6747) Thomas Olsson, Funäsdalens IF, 8.27.40,

6906) Jon Olovsson, Ljungdalens GOIF, 8.34.46,

6913) Johannes Larsson, Åsele IK, 8.35.03,

6937) Bob Persson, Östersunds SK, 8.35.56,

6939) David Sunden, AXA SC, 8.36.03,

6959) Emil Olsson, Svegs IK, 8.36.36,

7063) Emil Kristiansson, Östersunds SK, 8.39.41,

7261) Anders Toutin, Ås IF, 8.47.21,

7470) Per Westholm, Duveds IF, 8.53.38,

7570) Mikael Åsved, Gällö Sportklubb, 8.56.43,

7741) Jan Molde, Östersunds SK, 9.03.28,

7784) Joel Larsson, Åsele IK, 9.05.13,

7785) Per Nilsson, Östersunds SK, 9.05.14,

7823) Uno Kallström, Häggenås SK, 9.07.09,

7957) Peter Engelin, Östersunds SK, 9.12.35,

8122) David Ring, Åre SLK, 9.19.55,

8146) Christoffer Larsson, Hägersta GF, 9.21.07.

8159) Andreas Björns, Hede SK, 9.21.45,

8228) Harry Tängmark, IFK Strömsund, 9.24.25,

8357) Ronny Olofsson, Myssjö-Ovikens IF, 9.29.23,

8368) John Ericsson, Rörösjöns IK, 9.29.55,

8380) Ulf von Sydow, Östersunds SK, 9.30.10,

8620) Kurt Johnsson, Åsarna IK, 9.37.18,

8671) Sören Frykenstrand, Ås IF, 9.38.53,

8730) Tord Olofsson, Myssjö-Ovikens IF, 9.41.55,

8870) Ulf Bergström, Myssjö Ovikens IF, 9.49.09,

8897) Gustav Grimbe, Ås IF, 9.50.22,

8971) Leif Israelsson, Tandsbyns IF, 9.53.44,

9078) Björn Edlund, Tandsbyns IF, 9.57.12,

9250) Per-Ola Bergqvist, Bräcke SK, 10.02.33,

9382) Joel Stenvall, Östersunds SK, 10.08.03,

9579) mattias olofsson Iversen, Näldens IF, 10.17.39,

9619) stefan sandnes, Funäsdalens IF, 10.20.24,

9671) Simon Skoglund, AXA SC, 10.23.52,

9811) Per Sellman, Östersunds SK, 10.32.15,

9855) Johan Höglund, Östersunds SK, 10.33.43,

10267) Karl Erik Wikström, hammarstrand, 11.04.53,

10355) andreas jansson, Åsarna IK, 11.11.19,

10625) Jonas Thelander, Gräftåvallens SK, 11.30.43,

10801) Mats Vestlund, Brunflo IF, 11.44.25,

11118) Jimmy Persson, Brunflo IF, 12.11.38,

11185) Christian Vestlund, Svegs IK, 12.19.05.

---------------------------------------------------------------

Damer: 1)

Laila Kveli, Norge, 4.31.57,

2) Britta Johansson Norgren, Sollefteå SK, 4.33.06,

3) Annika Löfström, Årsunda IF, 4.33.48,

4) Susanne Nyström, Laisvalls Sportklubb, 4.37.22,

5) Seraina Boner, Schweiz, 4.40.49,

6) Inger Liv Bjerkreim Nilsen, Norge, 4.41.10,

7) Kristina Roberto, Karlslunds IF SF, 4.42.24,

8) Maria Gräfnings, Falun Borlänge SK, 4.43.15,

9) Maria Nordström, Ulricehamns IF, 4.44.05,

10) Nina Lintzén, Årsunda IF, 4.44.12,

11) Yulia Tikhonova, Ryssland, 4.45.26,

12) Lina Korsgren, Falun Borlänge SK, 4.45.43,

13) Frida Hallquist, Åsarna IK, 4.48.31,

14) Tatiana Jambaeva, Ryssland, 4.49.47,

15) Adela Boudikova, Tjeckien, 4.51.47,

16) Tone Sundvor, Norge, 4.52.36,

17) Julia Jansson, Sollefteå Skidor IF, 4.53.26,

18) Solfrid Braathen, Norge, 4.56.27,

19) Emelie Larsson, Finnskoga IF, 4.56.57,

20) Karin Vemhäll, Rembo IK, 4.57.39,

21) Mia Gyllenberg, Karlstad, 5.00.47,

22) Ingrid Vikman, Östersunds SK, 5.02.19,

23) Signe Schlöer, Danmark, 5.05.04,

24) Sara Hallquist, Åsarna IK, 5.07.04,

25) Carina Lagerlöf, Malung, 5.08.50.

26) Sarka Zelenkova, Tjeckien, 5.12.08,

27) Marthe Kristine Hafsahl Karset, Norge, 5.12.46,

28) Petra Tanner, Österrike, 5.14.24,

29) Kristin Antonsen, Norge, 5.14.50,

30) Anna-Maria Milazzi, Österrike, 5.16.52,

68) Hanna Seppas, IFK Mora SK, 5.48.06,

128) Irene Åslund, Svegs IK, 6.30.26,

147) Petra Nilsson, Åsarna IK, 6.37.50,

150) Lina Hallquist, Åsarna IK, 6.39.18,

209) Monica Amrén, Ragunda IF, 7.05.38,

220) Linda Eriksson, Spikbodarnas IK, 7.09.29,

234) Madeleine Bohlin, Svegs IK, 7.16.56,

247) Anna Hansson, Åsarna IK, 7.23.20,

259) Elin Magdalena Blom, Jormvattnets IF, 7.29.25,

263) Charlotta Nilsson, Frösö IF, 7.30.09,

265) Eva Sandberg, Bodsjöböle SK, 7.31.45,

268) Sara Dybäck, AXA SC, 7.33.35,

280) Åsa Wiklund, Orrvikens IK, 7.38.19,

281) Linda Redman, Östersunds SK, 7.38.39,

352) Maria Ragnarsson, Bodsjöböle SK, 8.01.24,

369) Karin Estensson, Vallbo SK, 8.06.01,

458) Catrin Backman, Hede SK, 8.30.55,

465) Tilda Gottås, Bodsjöböle SK, 8.33.04,

485) Rebecka Pålsmarker, Hallens SK, 8.39.07,

502) Carin Stenlund, Svanaby IF, 8.43.59.

515) Kajsa Göransson, FK Finn, 8.47.59,

552) Birgitta Haraldsson, Tandsbyns IF, 8.57.14,

563) Karin Alverlind, Östersunds SK, 9.00.12,

656) Gerd Lejdstrand, Östersunds SK, 9.23.58,

678) Annika Wilhelmsson, Bräcke SK, 9.30.15,

681) Anneli Johansson, Brunflo IF, 9.30.18,

730) Lena Johansson, AXA SC, 9.39.36,

751) Therese Svan Åström, AXA SC, 9.44.03,

769) Anneli Hellstrand, Duveds IF, 9.49.52,

783) Cristine Åsberg, AXA SC, 9.52.51,

786) Linda Jacobsson, Ragunda IF, 9.53.14,

830) Yvonne Malmgren, Ås IF, 10.00.36,

854) Erika Enckell, Messlingens IK, 10.04.32,

920) Helena Fries, Näldens IF, 10.16.28,

938) Camilla Fryksell, SK Gränsen, 10.22.06,

959) Ninni Skyttner, Hammerdals IF, 10.30.44,

1057) Helena Estensson, Undersåker, 10.56.53,

1059) Maria Rydhult, Svegs IK, 10.58.17,

1084) Ann Svensson, Östersunds SK, 11.05.46,

1136) Frida Lidén, Ramsele IK, 11.19.34,

1137) Carin Eriksson, Ramsele IK, 11.19.35,

1193) Stina Thelander, Gräftåvallens SK, 11.30.43.