Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Resultat från Årefjällsloppet

1600 var anmälda till årets Årefjällslopp – här har ni resultaten.

Annons

Årefjällsloppet, lördag:

Herrar elit 61 km: 1) Daniel Richardsson, Helsinge Ski Team, 2:44:41.8, 2) Stanislav Rezac, Team Centric, 2:45:58.0, 3) Anders Aukland, Team Centric, 2:45:58.5, 4) Johan Kjølstad, Team United Bakeries, 2:45:59.1, 5) John Kristian Dahl, Team United Bakeries, 2:46:23.4, 6) Oskar Svärd, Team Coop, 2:46:42.9, 7) Jörgen Aukland, Team Centric, 2:46:53.1, 8) Jens Eriksson, Team Centric, 2:47:01.0, 9) Bruno Debertolis, TEAM ROSSIGNOL, 2:47:16.6, 10) Simen Østensen, Team Centric, 2:47:33.3, 11) Jörgen Brink, Team LeasePlan Go1, 2:47:35.2, 12) Roger Aa Djupvik, Team Coop, 2:47:40.7, 13) Fredrik Byström, Helsinge Ski Team, 2:47:55.0, 14) Geir Ludvig Aasen Ouren, Team NPRO, 2:48:12.7, 15) Ari Luusua, Skiforce, 2:48:20.4, 16) Christoffer Callesen, Team LeasePlan Go1, 2:48:24.6, 17) Daniel Tynell, Team Tynell, 2:49:16.2, 18) Lars Ljung, Helsinge Ski Team, 2:49:56.3, 19) Erik Melin Söderström, Team Ski&Run, 2:50:14.8, 20) Toni Livers, TEAM ROSSIGNOL, 2:50:33.0, 21) Martin Rosvall, Team 7-mila, 2:50:43.9, 22) Sami Jauhojärvi, Snowproof Racing, 2:50:56.4, 23) Svein Tore Sinnes, Team NPRO, 2:51:01.4, 24) Mikko Koutaniemi, Skiforce, 2:51:21.0, 25) Audun Laugaland, Team LeasePlan Go1, 2:51:23.8, 26) Stian Remseth Andresen, Team Centric Talent, 2:51:52.3, 27) Thomas Henriksen, Team LeasePlan Go1, 2:52:15.4, 28) Morten Eide Pedersen, Team Coop, 2:52:40.8, 29) Nikolay Bolotov, Team Vitargo, 2:52:42.9, 30) Antti Lampinen, Snowproof Racing, 2:52:47.5, 31) Teodor Peterson, Team Centric, 2:52:55.4, 32) Ville Nousiainen, Team Electrofit, 2:53:24.2, 33) Anders Hoest, Team Centric Talent, 2:53:25.2, 34) Bill Impola, Team Coop, 2:53:41.9, 35) Jesper Modin, Piteå Elit, 2:54:16.5, 36) Oscar Persson, SK Bore, 2:54:19.3, 37) Markus Jönsson, Team Ski&Run, 2:54:20.5, 38) Stian Hoelgaard, Team NPRO, 2:54:33.0, 38) Kalle Gräfnings, Sysarb Oneway, 2:54:33.0, 40) Jonas Nielsen, Team NPRO, 2:54:54.3, 41) Kari Varis, Skiforce, 2:55:08.2, 42) Anders Högberg, Helsinge Ski Team, 2:55:10.9, 43) Alexander Artemyev, Team Vitargo, 2:55:25.7, 44) Erik Wickström, Ulricehamns IF, 2:55:25.9, 45) Raido Rankel, Team Vitargo, 2:55:32.6, 46) Lukas Bauer, Team Coop, 2:56:02.6, 47) Björn Rydvall, Team 7-mila, 2:56:34.2, 48) Joar Thele, Team Centric Talent, 2:56:39.4, 49) Robin Bryntesson, Sollefteå SK, 2:57:03.9, 50) Jonatan Thoresson, Östersunds SK, 2:57:11.3, 51) Mattias Strandvall, Skiforce, 2:57:28.6, 52) Bob Impola, SK Bore, 2:57:57.3, 53) Simon Lagesson, Team Trillevallen, 2:58:55.1, 54) Ivan Arteev, Russia Marathon Team, 2:59:08.2, 55) Lasse Paakkonen, Skiforce, 2:59:15.9, 56) Alexey Dvoskin, Team Vitargo, 2:59:25.0, 57) Rikard Tynell, Team Tynell, 2:59:42.0, 58) Axel Bergsten, AXA Sports Club, 2:59:50.9, 59) Karel Tammjarv, Team Vitargo, 3:00:05.5, 60) Børre Næss, Team NPRO, 3:01:13.5, 61) Klas Nilsson, Team 7-mila, 3:01:28.1, 62) Knut Anders Hatlen, Stranda IL, 3:02:37.3, 63) Johan Sandberg, Team 7-mila, 3:03:04.0, 64) Egor Sorin, Russia Marathon Team, 3:03:09.6, 65) Emil Ekman, Ulricehamns IF, 3:03:18.0, 66) Håkan Emilsson, Offerdals sk, 3:03:43.4, 67) Martin Holmstrand, AXA Sports Club, 3:03:50.2, 68) Samuel Norlén, Team Oslo Sportslager-Moelven, 3:03:51.1, 69) Patrik Karlsson, Sysarb Oneway, 3:04:00.6, 70) Pasi Vuori, Team Electrofit, 3:04:07.8, 71) Joakim Engström, IFK Mora SK, 3:04:14.2, 72) Andreas Holmberg, IFK Mora SK, 3:04:28.5, 73) Anders Svanebo, ROG AB, 3:04:39.4, 74) Johannes Ainegren, IFK Likenäs, 3:04:46.8, 75) Oscar Bergström, IFK Mora SK, 3:04:54.9, 76) Andrey Tyuterev, Russia Marathon Team, 3:05:10.5, 77) John Lagerskog, IFK Arvidsjaur Skidor, 3:05:30.4, 78) Chris Àndre Jespersen, Team United Bakeries, 3:09:01.4, 79) Riccardo Mich, TEAM ROSSIGNOL, 3:09:02.0, 80) Ronnie Löf, Högbo GIF, 3:10:06.9, 81) Linus Larsson, Sysarb Oneway, 3:11:49.6, 82) Geir Strandbakke, Team Sport 1 Lillehammer / Lillehammer s, 3:13:07.9, 83) Petter Engdahl, Team Trillvevallen, 3:13:23.6, 84) Christian Olsson, Tranemo IF Skidklubb, 3:13:27.2, 85) Tobias Karlsson, Sysarb Oneway, 3:13:29.2, 86) Jens Rönnols, Sundbybergs IK, 3:14:17.6, 87) Mattias Bångman, Offerdals sk, 3:14:39.2, 88) Ståle Fenstad, stadsbygd il, 3:14:40.4, 89) Andre Jakobsson, Östersund SK, 3:15:54.7, 90) Karl Zeitz, Team Oslo Sportslager-Moelven, 3:16:50.8, 91) Mattias Argårds, IFK Mora SK, 3:19:03.5, 92) Olle Jonsson, Team Trillevallen, 3:20:47.1, 93) Tom Ankerstål, Rehns BK, 3:21:26.2, 94) Björn Hänninen, Högbo GIF, 3:21:33.6, 95) Johan Lintzén, Sävast Ski Team/Team NL Sport, 3:22:23.1, 96) Stefan Ekman, Strömsbergs IF Skidor, 3:22:27.0, 97) Rikard Grip, Vålådalens SK, 3:23:19.8, 98) Patrik Wikström, Dorotea IF, 3:24:48.6, 99) Axel Jonsson, Team Trillevallen, 3:27:00.5, 100) Niclas Eklöw, Sundbybergs IK, 3:31:44.1, 101) Erik Ohlström, ik Rex, 3:35:20.6, 102) Leon Spiller, Falun Borlänge SK, 3:37:26.0, 103) Henrik Casserlund, Månkarbo IF, 3:40:50.8, 104) Anders Engström, Sundbybergs IK, 4:54:28.0, 105) William Nisser, Team Skåne, 5:42:58.9,

Elit damer, 61 km: 1) Charlotte Kalla, Piteå Elit, 3:09:21.3, 2) Kerttu Niskanen, Team Centric, 3:10:17.8, 3) Britta Johansson Norgren, Team SkiProAm, 3:11:59.1, 4) Seraina Boner, Team Coop, 3:12:30.0, 5) Emma Wikén, Åsarna IK, 3:12:30.1, 6) Inger Liv Bjerkreim Nilsen, Team United Bakeries, 3:14:21.5, 7) Laila Kveli, Team Centric, 3:14:24.3, 8) Maria Rydqvist, Sysarb Oneway, 3:14:29.9, 9) Annika Löfström, Team SkiProAm, 3:17:38.3, 10) Sara Lindborg, Team SkiProAm, 3:17:55.9, 11) Nina Lintzén, Team SkiProAm, 3:19:52.5, 12) Lina Korsgren, Team SkiProAm, 3:19:52.6, 13) Tuva Toftdahl Staver, Team Coop, 3:20:40.0, 14) Sofie Elebro, IFK Umeå, 3:21:05.3, 15) Maria Gräfnings, Sysarb Oneway, 3:21:26.5, 16) Tatjana Jambaeva, Team Vitargo, 3:23:45.3, 17) Kristina Roberto, Sysarb Oneway, 3:24:05.9, 18) Susanne Nyström, Team Centric, 3:26:50.0, 19) Riitta Liisa Roponen, Snowproof Racing, 3:27:44.9, 20) Tatiana Mannima, Team Vitargo, 3:31:34.3, 21) Solfrid Braathen, Team SkiProAm, 3:40:01.9, 22) Maja Dahlqvist, Team Trillevallen, 3:40:57.1, 23) Satu Sikanen, Team Electrofit, 3:46:07.4, 24) Louise Börjesson, IFK Helsingborg, 3:50:38.6,

Herrar motion 61 km: 1) Ola A. Eggen, Snåsa IL / Team Skigo, 3:15:14.6, 2) Thommy Larsson, ROG AB, 3:15:37.0, 3) Philip Askeroth, , 3:17:07.8, 4) Ville Mäkelä, Team Neon Sport, 3:17:13.6, 5) Fredrik Kuoppa, ROG AB, 3:18:21.1, 6) Seppo Rellman, Team Electrofit, 3:18:28.1, 7) Matti Hiironen, , 3:21:01.9, 8) Ragnar Crona, Volvo IF, 3:22:34.3, 9) Anders Söderlund, Nacka Värmdö Skidklubb, 3:22:46.3, 10) Stian Grann, Milslukern / Fossum IF, 3:23:16.4, 11) Pessi Liukkonen, Flygbränslehantering, 3:24:51.1, 12) Per Erik Jensen, Thunberg, 3:24:52.4, 13) Mats Larsson, Yuppi Ski Club, 3:25:57.8, 14) Peder Andréason, Åre Längdskidklubb, 3:26:35.3, 15) Tero Hyttinen, Team Electrofit, 3:28:06.5, 16) Anders Böhlmark, IFK Mora, 3:29:08.1, 16) Carl Bergsten, ösk, 3:29:08.1, 18) Jussi Häkkinen, Team Electrofit, 3:29:12.5, 19) Lars Nilsson, Strömnäs GIF, 3:29:13.7, 20) Johan Kanto, , 3:29:26.5, 21) Andreas Blohm, Filipstad SK, 3:29:35.4, 22) Björn Haring, Östersund SK, 3:30:43.8, 23) Anders Bromander, IFK Västerås Skidklubb, 3:31:00.2, 24) Anders Wånell, Sundbybergs IK, 3:31:53.1, 25) Ola Warrén, CCC1000, 3:33:10.6, 26) Martin Axelhed, CCC1000, 3:33:31.4, 27) Mikael G Andersson, Ås IF, 3:33:50.0, 28) Thomas Nordman, ik nocout.se, 3:34:04.2, 29) Jakob Karlsson, ik nocout.se, 3:34:15.5, 30) Oddbjörn Rundtom, , 3:34:19.3, 31) Johan Henriksson, Domnarvets GoIF, 3:37:08.3, 32) Per-Olov Andersson, IFK Västerås Skidklubb, 3:37:30.8, 33) Torbjörn Andersson, Strömnäs GIF, 3:37:37.0, 34) Carl Hellblom, Grontmij, 3:38:13.3, 35) Jan Håvard Valstad, EiendomsMegler 1 Midt-Norge / Ranheim Sk, 3:38:14.2, 36) Johan Schjerve, Team Mava, 3:39:17.9, 37) Henrik Granström, CCC1000, 3:39:36.8, 38) Nils Christian Green, , 3:40:08.1, 39) Auvo Dufa, , 3:41:01.9, 40) Magnus Svensson, CCC1000, 3:41:14.7, 41) Matti-Pekka Vänninen, Team Electrofit, 3:41:29.5, 42) Jan Macaj, Silvini Ski Trab Team, 3:41:59.8, 43) Peter Spångberg, IF Berguven, 3:42:01.1, 44) Anders Hübinette, Sundbybergs IK, 3:42:06.6, 45) Oscar Wallman, IFK Helsingorg, 3:42:08.2, 46) Oskar Grangert, ik nocout.se, 3:42:11.8, 47) Robert Boman, Strömnäs GIF, 3:42:15.4, 48) Kalevi Penna, IFK Västerås, 3:42:23.7, 49) Mattias Svärd, Gävle SK, 3:42:43.9, 50) Trygve Hauge, Aure IL, 3:42:57.4, 51) Fredrik Thiger, Peab IF, 3:43:03.0, 52) Sjur Jensen, Vattenfalls IF, 3:43:15.7, 53) Anders Eriksson, IK Jordbänningarna Haninge, 3:43:33.0, 54) Musetti Antonio Massimo, GSA ASIAGO, 3:43:38.0, 55) Jörgen Jansson, Karlslunds IF, 3:44:20.6, 56) Tommy Karlsson, Ulrika IK, 3:44:51.6, 57) Erlend Skutberg, Inderøy IL, 3:44:53.6, 58) Øystein Bråta, Active Brands, 3:45:27.1, 59) Adam Blomberg, IK Stern, 3:45:41.9, 60) Andreas Berntsson, IK Stern, 3:45:57.1, 61) Robert Otterlei, Byåsen IL, 3:46:06.4, 62) Magnus Skoog, Stockvik SF, 3:46:07.3, 63) Øyvind Paus, TT Finans, 3:46:37.4, 64) Patrik Petersson, Apladalens LK, 3:47:11.6, 65) Jonas Strandell, Vassunda IF, 3:47:20.8, 66) Per Erik Jonasson, Vallbo SK, 3:48:08.8, 67) Ulf Andersson, Rädningstjänsten Åre, 3:48:48.5, 68) Johan Furunäs, IFK Mariefred, 3:49:22.5, 69) Jonas Peterson, IFK Umeå, 3:49:23.8, 70) Tom Roetting, , 3:49:31.9, 71) Petter Johnsen, Norges Bank Idrettslag, 3:49:33.4, 72) Ola Olsvik, Statoil bil, 3:49:51.0, 73) Mikael Lundholm, , 3:50:03.2, 74) Frode Lein, Topteam SK, 3:50:11.4, 75) Johan Setterberg, Funäsdalen IF, 3:50:17.1, 76) Jan Östlund, Högbo GIF, 3:50:18.0, 77) Pär Larsson, Hybo AIK, 3:50:34.6, 78) Andreas Gundberg, OK Kolmården, 3:50:45.7, 79) Niklas Allberg, Östersund SK, 3:50:46.2, 80) Robert Carlsson, Arlanda-Märsta SK, 3:51:17.4, 81) Göran Lindé, , 3:51:23.5, 82) Robert Nilsson, Myssjö Oviken IF, 3:51:23.8, 83) Henrik Jonsson, Sundbybergs IK, 3:51:26.2, 84) Simon Meurling, If strategen, 3:51:38.4, 85) Fredrik Erixon, CCC1000, 3:51:56.7, 86) Mats Tidlund, CCC1000, 3:52:06.2, 87) Ulf Lindqvist, Jämtkraft IF, 3:52:20.3, 88) Bertil V. Smalås, Egge IL, 3:52:40.3, 89) Kristian Sæther, byåsen idrettslag, 3:52:45.4, 90) Ambjörn Lannergård, Lidköpings VSK, 3:52:48.7, 91) Niclas Bergfors, Ljustorps IF, 3:52:49.5, 92) Jarle Thonstad, , 3:52:49.6, 93) Per Torgersen, Lyn ski, 3:52:57.8, 94) Kent Lindgren, , 3:53:02.3, 95) Frank Kiereck, CCC1000, 3:53:26.0, 96) Mattias Forsberg, CCC1000, 3:53:36.6, 97) Fridtjov Skjerve, Skogn IL, 3:53:44.5, 98) Thomas Persson, Karlslunds IF, 3:53:45.6, 99) Henrik Elmefur, Sundbybergs IK, 3:54:06.1, 100) Yngve Gustafsson, Stockholms rullskidklubb, 3:54:16.2, 101) Jonas Lundborg, Sundbybergs IK, 3:54:23.1, 102) Håkan Sandahl, CCC1000, 3:54:46.0, 103) Björn Larsson, Sveaskogs IF, 3:55:07.0, 104) Jerker Sundin, Delsbo IF, 3:55:24.7, 105) Christer Ström, Undersåkers IF, 3:55:26.4, 106) Peder Holst, IKJ Haninge, 3:55:27.8, 107) Eivind Klemmetvoll, Exact, 3:55:43.8, 108) Lars Erik Vandsvik, , 3:56:02.0, 109) Petter Runberg, IFK Västerås Skidklubb, 3:56:15.8, 110) Per Thiger, Peab IF Lycksele, 3:56:19.1, 111) Ulrik Karlsson, Lessebo OK, 3:56:19.9, 112) Stein Erik Aagaard, Itnor, 3:56:20.5, 113) Jiri Novotny, , 3:56:21.6, 114) Erik Olsson, Myssjö Oviken IF, 3:56:23.3, 115) Krister Kylkis, , 3:56:50.7, 116) Tommy Andersson, Gottne if cykel, 3:57:07.0, 117) Jan Terje Jensen, , 3:57:50.2, 118) Dan Abrahamsson, Nacka Värmdö SK, 3:57:53.3, 119) Daniel Sanfridsson, Duveds IF, 3:58:00.0, 120) Olof Roos, , 3:58:11.0, 121) Mikael Sandzelius, Älvdalens IF Skidor, 3:58:35.5, 122) Thomas Andersson, IFK Skövde Skidor, 3:58:45.9, 123) Martin Hammarlund, Motala AIF Skidklubb, 3:59:08.2, 124) Fredrik Rosberg, Hjärup ski club, 3:59:10.2, 125) Max Bergström, Skeriol IF, 3:59:20.8, 126) Jan Mårts, Vasaloppsklubben i Hedemora, 4:00:06.1, 127) Ulf Uddbäck, Gävle Skidkamrater, 4:00:06.2, 128) Daniel Arvidsson, IK Klintarna, 4:00:06.4, 129) Jens Kirk, , 4:00:31.5, 130) Torbjörn Furn, CCC1000, 4:00:45.3, 131) Anders Boström, Sundbybergs IK, 4:01:20.6, 132) Mårten Stål Sjöberg, , 4:01:31.1, 133) Thomas Pitkänen, Borgå Akilles, 4:01:53.0, 134) Gunnar Lindahl, , 4:01:53.9, 135) Claes Hjertman, SASklubben, 4:02:07.2, 136) Niclas Hammar, , 4:02:32.9, 137) Calle Sjöstrand, Sollefteå Skidor, 4:03:19.3, 138) Christer Larsson, SkiStar, 4:03:53.1, 139) Rauno Kousa, Team Electrofit, 4:04:22.5, 140) Mikael Svensson, CCC1000, 4:04:49.5, 141) Jan Rydén, Edsåsdalens Skidskytteklubb, 4:04:56.4, 142) Petri Raveala, Team Electrofit, 4:06:16.1, 143) David Martinsson, Kungsäters IF, 4:06:59.3, 144) Martin Arkad, CCC1000, 4:07:15.3, 145) Jo Severin Matberg, Frol i.l., 4:07:16.2, 146) Göran Svensk, Hilleberg Sports Club, 4:07:29.3, 147) Lars Pettersson, Hudiksvalls IF, 4:07:55.4, 148) Martin Westlund, AXA sportklubb, 4:07:56.8, 149) Jacob Lundqvist, Yuppie Ski Club, 4:08:48.2, 150) Andreas Neumuller, Lidingö Skid o Orientering, 4:09:09.6, 151) Sami Sikanen, Team Electrofit, 4:09:34.2, 152) Lars Friberg, Team Skåne, 4:09:36.0, 153) Mats Risberg, Lugi SK, 4:09:47.8, 154) Stefan Persson, Visborgs OK, 4:10:35.8, 155) Mikael Skålén, , 4:10:46.6, 156) Espen Skjevik, PwC BIL, 4:11:31.4, 157) Jan Forsaeus, Lidköpings VSK, 4:11:35.4, 158) Jonas Sjödin, Storviks If, 4:12:04.7, 159) Erik Persson, Försäkringshuset, 4:12:06.3, 160) Hans Hansson, Åsele ik, 4:12:23.0, 161) Ola Lagerström, Early Bird Triathlon, 4:12:23.8, 162) Magnus Edberg, CCC1000, 4:12:28.7, 163) Mattias Schindele, Östersunds SK, 4:12:32.3, 164) Ville Teuronen, , 4:12:34.7, 165) Fredrik Lenell, Mörsil IF, 4:12:35.8, 166) Per-Erik Larsson, Yuppie Ski Club, 4:12:38.8, 167) David Johansson, IK YMER, 4:12:44.4, 168) Julius Hefte, Edsåsdalen Slalomkulbb, 4:12:47.4, 169) Kenneth Berglund, axa, 4:13:02.2, 170) Måns-Erik Frank, Hallvikens IF, 4:13:15.7, 171) Jan Hollbeck, Bromma-Vällingby sok, 4:13:46.7, 172) Mats Bengtsson, Stockvik, 4:14:00.8, 173) Simon Östling, Nordbyn SK, 4:14:11.1, 174) Dan Fritzon, , 4:14:27.7, 175) Tomas Bergl, CZU Praha, 4:14:37.4, 176) Anders Bergvall, IK Stern, 4:14:50.0, 177) Thomas Hållén, Hudiksvalls IF, 4:14:53.5, 178) Stefan Sundell, Nacka Värmdö SK, 4:15:13.2, 179) Rikard Knutsson, Kumla SF, 4:15:23.4, 180) Eiliv Larsen, NTNUI, 4:15:24.2, 181) Olov Richardsson, NCC IF, 4:16:20.1, 182) Stig H. Jørgensen, NTNU BiL, 4:16:22.6, 183) Håkan Nyström, Avesta OK, 4:16:56.4, 184) Thomas Eriksson, Stockholms rullskidklubb, 4:16:58.4, 185) Timothy Mak, , 4:16:59.3, 186) Marcus Lenndin, Piteå IF, 4:17:20.7, 187) Simon Oest, Östersund Telemark Club, 4:17:54.3, 188) Andreas Hansson, Duveds IF, 4:18:08.5, 189) Anders Back, LIK, 4:18:09.5, 190) Martin Joborn, IFK Västerås Skidor, 4:18:10.2, 191) Tobias Hammarberg, , 4:18:11.1, 192) Henrik Sjöström, Storådalens SK, 4:18:27.9, 193) Stian Juberg, Trondhjems skiklubb, Team Axel Bruun, 4:18:40.9, 194) Nils Risberg, Sundbybergs IK., 4:18:59.4, 195) Kalle Lennartsson, Vattudalens LDK, 4:18:59.7, 196) Roger Ek, Ås IF, 4:19:30.1, 197) Alexander Jansa, Sunnansjö IK, 4:20:02.7, 198) Håkan Huselius, IF Ski Team Skåne, 4:20:18.5, 199) Erik Kåberg, Rembo IK, 4:20:20.3, 200) Jari Suonvieri, ik aluminium, 4:20:21.0, 201) Dennis Svensson, Ok Landehof, 4:20:54.3, 202) Urban Hallberg, Strängnäs Malmby OL, 4:21:14.0, 203) Vidar Sørensen, Malvik I.L, 4:21:15.3, 204) Jan Vesely, Sokol Senohraby, 4:21:16.0, 205) Vesleper Mycke, , 4:21:16.2, 206) Andreas Phersson, , 4:21:48.4, 207) Hans Petter Krogstad, Skogn IL, 4:21:53.5, 208) Christian Buttazzoni, , 4:21:55.1, 209) Jakob Falås, , 4:21:57.6, 210) Kristoffer Melinder, , 4:22:16.4, 211) Ulf Edsfors, IFK Mora SK, 4:22:23.3, 212) Christoffer Bergman, , 4:22:23.6, 213) Olov Svärd, Vallsta SK, 4:22:30.1, 214) Christian Friman, , 4:22:31.8, 215) Nils H Snekvik, Kyrksæterøra IL, 4:22:32.1, 216) Jonas Helin, Djurgårdens IF, 4:22:32.2, 217) Thomas Johansson, Norbergs OK, 4:23:32.3, 218) Jonaz Kumlander, Täby IS Skidor, 4:23:33.6, 219) Johan Pettersson, Hilleberg Sports Club, 4:23:45.3, 220) Fredrik Bernsten, Axa SportsCub, 4:23:49.7, 221) Anders Fryxell, Sundbybergs IK Skidor, 4:23:52.5, 222) Kaare Jarbeaux, Hilleberg Sports Club, 4:24:03.5, 223) Torbjörn Karlsson, , 4:24:07.9, 224) Andreas Granberg, , 4:24:24.7, 225) Kjell-Erik Sahlin, Ragunda IF, 4:24:51.5, 226) Brynjar Farstad, Stiklestad Eiendom B.I.L, 4:25:39.9, 227) Lars Göransson, , 4:25:58.9, 228) Jörgen Johansson, Kalix SK, 4:26:06.4, 228) Okänd Okänd, , 4:26:06.4, 230) Tom Berghäll, Stockholms RK, 4:26:07.2, 231) Arne Petersson, Edsbyns SK, 4:26:07.8, 232) Jan Dolezel, , 4:27:09.9, 233) Håkan Björkman, Upplands Väsby, 4:27:19.7, 234) Egon Kvarnlöf, Offerdals sk, 4:28:09.6, 235) Henrik Lindqvist, Högforsen Fritids IF, 4:28:20.5, 236) Pär Kollberg, Östersunds SK, 4:28:55.3, 237) Tomas Edström, , 4:29:22.3, 238) Marcus Kempe, Nävekvarns GoIF, 4:29:39.3, 239) Per Appelgren, , 4:30:00.6, 240) Anders Edvinsson, Tandbyns IF, 4:30:11.3, 241) Torbjörn Karlsson, Mälarö SOK, 4:31:05.0, 242) Ola Mårtensson, AXA Sports Club, 4:31:06.8, 243) Daniel Abrahamsson, Graninge Alliansen, 4:31:18.5, 244) Sven Secher, Edsåsdalen, 4:31:52.1, 245) Iain Moore, Huhtasuo Hiihto 2000, 4:31:57.3, 246) Mats Isfjäll, Räddningstjänsten Åre, 4:31:59.6, 247) Tim Persson, Jämtlandspolisens IF, 4:32:09.1, 248) Jan-Olov Jonsson, , 4:32:12.2, 249) Felix Rudberg, , 4:32:40.8, 250) Henrik Thunborg, Åre Kommun, 4:32:52.3, 251) Claude Unge, Nacka-Värmdö SK, 4:33:05.0, 252) Mikael Erlandsson, , 4:33:16.6, 253) Harald Barfod, , 4:33:17.9, 254) Lars-Göran Söderberg, Rödöns SK, 4:33:29.6, 255) Mathias Mellgren, Team Skåne, 4:33:41.5, 256) Carl Tersman Toll, Riddarnas IF, 4:35:04.2, 257) Hendrik Storstein Spilker, NTNU-BIL, 4:35:11.1, 258) Håkan Jonsson, Hagfors skidförening, 4:35:12.0, 259) Roger Andersson, , 4:35:38.7, 260) Johan Månflod, Storvreta IK, 4:36:37.2, 261) David Sundvis Östling, Alsens IF, 4:36:54.9, 262) Kristofer Arwin, sollentuna slalomklubb, 4:37:26.8, 263) Stefan Öster, Sundbybergs IK, 4:37:32.4, 264) Dag Lindmark, Undersåkers IF, 4:37:37.1, 265) Erik Dahlberg, Vattudalens LDK, 4:37:41.6, 266) Thomas Jonsson, Mörsils if, 4:37:59.9, 267) Jeff Wennerlund, Lycksele IF, 4:38:02.4, 268) Lars-Erik Persson, CCC1000, 4:38:21.7, 269) Sven-olof Danielsson, , 4:38:23.4, 270) Richard Carlsson, AXA SC, 4:38:39.6, 271) Daniel Schalander, , 4:38:56.5, 272) Fredrik Sandberg, , 4:38:58.3, 273) Marcus Sandberg, Skellefteå Skidklubb, 4:39:00.1, 274) Johan Blomstrand, Nacka Värmdö, 4:39:42.6, 275) Rolf Grönroos, Norabygdens SK, 4:40:58.5, 276) Owe Mokvist, Sundbybergs IK, 4:41:21.9, 276) Martin Welin-Berger, Hammarby Skidor, 4:41:21.9, 278) Klaus Livik, Powel, 4:41:38.6, 279) Henrik Ilhamn, , 4:42:00.3, 280) Mathias Loqvist, , 4:42:23.3, 281) Fredrik Thyselius, axa sportsclub, 4:42:35.7, 282) Johan Carlsson, Trollhättans SOK, 4:42:58.3, 283) Mårten Vikberg, IK KAMP, 4:42:58.9, 284) Bengt Hellstrand, Duveds IF, 4:43:13.6, 285) Christian Bouvier, AXA Sports Club, 4:43:24.7, 286) Mikael Kvarnlöf, Anvågens SK, 4:43:56.5, 287) Anders Ihrfors, Enebybergs IF, 4:44:16.8, 288) Börje Boström, Ulvsby if, 4:45:00.4, 289) Stefan Hornebrant, Trollhättans SOK, 4:45:16.8, 290) Mattias Strömberg, Hammarby IF skidor, 4:45:26.0, 291) Anders Thulin, Bålsta SK, 4:45:58.3, 292) Friedrich Troestl, , 4:45:59.4, 293) Daniel Hagstedt, Saltsjöbadens Skidklubb, 4:46:04.5, 294) Love Von Friedrichs, , 4:46:05.5, 295) Mattias Gisslén, , 4:46:06.8, 296) Thomas Holm, Ope IF, 4:46:12.3, 297) Sverre Ørgersen, Hommelvik IL, 4:47:10.8, 298) Erik Holmgren, JM, 4:47:32.4, 299) Tomas Stigsson, Trollhättans SOK, 4:47:43.6, 300) Michael Hertin, Västerviks OK, 4:47:55.1, 301) Göte Kjellström, Åre Slk, 4:47:58.5, 302) Jörgen Remmelg, Vreta, 4:47:59.3, 303) Jonas Landgård, , 4:49:33.9, 304) Johan Hallbäck, Åre, 4:49:56.9, 305) Johan Zettergren, Frölunda OL, 4:50:06.3, 306) Stefan Hedlund, Alfta Ösa OK, 4:50:10.7, 307) Stefan Jansson, Trevål IF, 4:50:13.3, 308) Steinar Gran, Inderøy IL, 4:51:25.6, 309) Karl Arne Melbye, , 4:51:26.9, 310) Mikael Enberg, Ski Bike & Run, 4:51:27.6, 311) Herman Petrusson, myssjö/Oviken, 4:51:38.6, 312) Hans Petter Myhrås, Frol IL, 4:52:18.8, 313) Per Egil Undersåker, Inderøy IL, 4:52:18.9, 314) Thomas Berglund, Bondsjöhöjdens IK, 4:52:19.8, 315) Fredrik Byström, , 4:52:20.9, 316) Halfdan Carstens, NGU BiL, 4:52:26.6, 317) Johan Jonell, Duveds IF, 4:52:27.7, 318) Lars Rosén, UMA IF, 4:52:28.5, 319) Mikael Fredholm, Järvsö IF, 4:52:29.8, 320) Ralf Kretschmer, , 4:53:19.7, 321) Leif Johansson, , 4:54:14.4, 322) Olle Eriksson, Gävle Skidkamrater, 4:54:27.7, 323) Ronnie Bodinger, CCC1000, 4:54:29.2, 324) Einar Löberg, IFK Mora, 4:54:31.0, 325) Per-Åke Strömberg, Vallsta SK, 4:54:33.7, 326) Markko Waas, AFA Fritid, 4:54:42.6, 327) Magnus Lindberg, , 4:54:45.7, 328) Carl Johan Falkerby, AXA Sports Club, 4:55:18.6, 329) Per Spjut, , 4:55:23.1, 330) Erik Noaksson, Ås IF, 4:55:41.9, 331) Stefan Pettersson, fjärås aik, 4:55:46.5, 332) Rasmus Söderlund, , 4:55:49.6, 333) Erik Nilsson, , 4:56:08.5, 334) Niclas Damsgaard, , 4:56:29.4, 335) Calle Björfjäll, IKS Haninge, 4:57:39.4, 336) Lars Nilsson, Östersunds Cykelklubb, 4:57:44.3, 337) Stefan Andersson, Uppsala Vasaloppsklubb, 4:57:45.2, 338) Klaus Jungbluth, Team Pay, 4:57:45.7, 339) Henrik Fritzson, RÅIS, 4:57:46.2, 340) Klas Zetterman, Norrköping SK, 4:57:59.0, 341) Magnus Fransson, , 4:58:00.3, 342) Jonathan Söderlund, , 4:58:33.9, 343) Håkan Karlsson, Mälarö SOK, 4:58:45.0, 344) Nicklas Persson, , 4:58:46.1, 345) Elis Cedergren, , 4:58:47.5, 346) Richard Kozak Åslöv, , 4:59:05.1, 347) Olav Morten Ude, Statsbygg, 5:00:43.7, 348) Stefan Andersson, Källbottens IK, 5:00:46.5, 349) Geir Atle Hoff, Itnor, 5:01:29.4, 350) Ulrich Wahlström, ifk Strömsund, 5:02:12.3, 351) Hans Stark, Vålådalens SK, 5:02:13.9, 352) Niklas Wikman, , 5:02:15.4, 353) Jan-Eric Jansson, IFK Lidingö, 5:03:33.4, 354) Mats Jansson, , 5:03:35.0, 355) Olle Wikberg, Grava SK, 5:03:44.5, 356) Ulf Nyström, Trollhättans SOK, 5:04:06.0, 357) Tobias Selkman, ABB IF, 5:04:09.7, 358) David Karlberg, , 5:04:30.9, 359) Magnus Hammarkvist, TÄBY FK, 5:05:10.1, 360) Jens Danielsson, Hägglunds Skidor, 5:05:30.8, 361) Mattias Kempe, Habelia, 5:05:35.6, 362) Mikael Henriksson, , 5:05:54.4, 363) Olof Carlstoft, Nacka Värmdö, 5:07:33.0, 364) Per Fremlin, lugi, 5:07:34.0, 365) Terje Sjøvold, Kvaerner Verdal BIL, 5:07:57.5, 366) Jonas Fryksten, , 5:08:51.2, 367) Per-Olof Sjöberg, Östersunds SK, 5:09:12.4, 368) Jon Davidsson, Åre LSK, 5:09:18.8, 369) Per-Magnus Svärd, Storviks If, 5:09:49.4, 370) Daniel Klintefelt, Undersåkers IF, 5:09:58.2, 371) Arvid Claesson, Yuppie, 5:10:25.6, 372) Christofer Salmen, Yuppie, 5:10:27.0, 373) Ulf Matiasson, , 5:11:55.3, 374) Ville Bexander, Nacka Värmdö Skidklubb, 5:12:00.8, 375) Ingemar Lundin, Alfta Ösa OK, 5:12:05.5, 376) Per Westholm, Duveds IF, 5:12:39.5, 377) Jan Samuelson, Grycksbo IF, 5:13:01.5, 378) Mikael Jarle, , 5:13:03.2, 379) Fredrik Gustafsson, Karlslunds IF, 5:13:03.3, 380) Kay Linghoff, , 5:13:04.4, 381) Anders Lönnqvist, Fuel solutions, 5:13:05.7, 382) Ulf Bellander, Strängnäs Skidklubb, 5:13:07.4, 383) Kent Selin, If strategen, 5:13:32.3, 384) Lars Brodin, , 5:13:50.8, 385) Gunnar Bonté, Grava SK, 5:14:29.2, 386) Örjan Frid, , 5:14:45.0, 387) Thomas Norlander, Aspås IF, 5:14:56.4, 388) Jonas Georgsson, Karlslunds IF SF, 5:14:59.4, 389) Roy Aresvik, Intersport, 5:15:00.5, 390) Lars Gustavsson, , 5:15:06.9, 391) Daniel Johansson, Findwise, 5:15:25.1, 392) Egil Vik, , 5:15:37.2, 393) Svein Erik Hopen, , 5:15:53.1, 394) Carl Martinez, Alnö SK, 5:16:02.3, 395) Björn Alvtegen, , 5:16:07.6, 396) Espen Lindvåg, Duveds IF, 5:16:11.6, 397) Johan Färnstrand, , 5:16:12.8, 398) Heikki Palosuo, Team Electrofit, 5:16:14.7, 399) Tomas Engström, Lundstams Återvinning, 5:16:18.0, 400) Erik Toll, INK, 5:17:02.4, 401) Michael Edelborg, Vreta Skidklubb, 5:17:03.8, 402) Hans Nylen, , 5:17:42.2, 403) Patrik Grundtman, TvÅre, 5:18:04.8, 404) Svante Hallman, Njurunda Skidor, 5:18:31.7, 405) Dag Svensson, Kalls IF, 5:18:37.1, 406) Patrik Österholm, utrikes skidklubb, 5:18:40.2, 407) Mikael Törmänen, IK Stern, 5:18:40.6, 408) Mats Östlund, Consoden IdrottsTeam, 5:18:41.3, 409) Uno Kallström, Häggenås SK, 5:18:42.8, 410) Thord Norberg, , 5:18:43.7, 411) Allan Einarsson, Malungs IF, 5:18:52.2, 412) Joakim Molin, If strategen, 5:18:54.4, 413) Jan Olof Jonsson, Jämtkraft IF, 5:18:56.9, 414) Runo Schyberg, fjärås aik, 5:19:05.8, 415) Carl Lindesvärd, , 5:19:15.3, 416) Mats Valde, Östersund skidlöpareklubb, 5:19:27.1, 417) Karl-Gunnar Söråker, Vallsta SK IID00512966, 5:19:34.5, 418) Patrik Lövenius, , 5:21:30.2, 419) Mats Mattsson, , 5:21:35.7, 420) Sten Edström, gss, 5:21:44.9, 421) Tomas Nöjd, , 5:22:06.8, 422) Magnus Jonsson, , 5:22:09.5, 423) Robert Ivonen, Röjdyk 91, 5:22:09.7, 424) Jerker Eriksson, Team Mamil, 5:23:53.4, 425) Mikael Carlson, SEB IF, 5:24:25.7, 426) Thomas Forslin, , 5:25:16.1, 427) Olav Reitan, , 5:25:21.8, 428) Örjan Grip, JM Personalförening, 5:25:23.7, 429) Martin Söderström, , 5:26:04.3, 430) Johan Hyttstrand, VR Sportsclub, 5:26:27.1, 431) Olle Sjöström, , 5:26:44.8, 432) Karl Altenstam, , 5:28:05.0, 433) Kent Mück, , 5:28:13.5, 434) Malcolm Langford, , 5:28:32.8, 435) Per-Erik Björklund, Bjursås IK, 5:29:41.7, 436) Lars Grangert, IFK MORA AK, 5:29:44.4, 437) Göran Lind, , 5:29:48.2, 438) Roger Olsson, Ortopeden Östersund, 5:29:52.5, 439) Björn Åberg, , 5:29:53.6, 440) Johan Toll, , 5:29:53.8, 441) Sören Persson, Stöde if, 5:29:55.5, 442) Peter Eriksson, , 5:30:02.3, 443) Olof Svärdh, Glada Laxar & Skidåkare IF, 5:30:22.7, 444) Arne Mårtensson, Herrklubben vännerna, 5:30:49.7, 445) karl-axel Wenzlaff, saltsjöbadens if, 5:31:04.3, 446) Klas Anjou, , 5:31:10.1, 447) Björn Johannisson, Mälarö SOK, 5:31:16.5, 448) Thomas Svensson, IFK Västerås Skidor, 5:31:35.7, 449) Lars Eriksson, , 5:31:45.2, 450) Mikael Johansson, , 5:31:56.7, 451) Markus Lindström, VAIK, 5:32:00.6, 452) Nicholas Dahlborg, VR Sportsclub, 5:32:02.7, 453) Per-Åke Stålberg, , 5:32:27.7, 454) Anders Blomqvist, , 5:32:28.6, 455) Jonas Andersson, Flygbränslehantering, 5:32:29.2, 456) Niklas Landgård, , 5:32:48.7, 457) Patrik Bernhard, Trosabygdens OK, 5:32:56.9, 458) Jahn Thelin, , 5:33:15.2, 459) Johan Jansson, Hägersten GF, 5:33:36.2, 460) Sten Peterson, Kungsgårdens SK, 5:35:24.2, 461) Per-Oscar Persson, Johannisbergs AIK, 5:36:06.5, 462) Erik Jönsson, BAR, 5:36:27.1, 463) Christer Frennfelt, , 5:36:41.6, 464) Anders Holmgren, , 5:37:07.8, 465) Johan Skoglund, , 5:37:14.7, 466) Jörgen Berg, , 5:37:26.0, 467) David Eklöv, Hållands skidspårsförening, 5:37:50.9, 468) John Skogsbacke, , 5:38:23.6, 469) Johan Davidsson, TV Åre CC, 5:38:33.2, 469) Daniel Mizera, TvÅre, 5:38:33.2, 471) Erik Wärn, , 5:39:23.3, 472) Per Lind, , 5:39:31.1, 473) Hasse Abrahamsson, Gideå ik, 5:40:26.3, 474) Tommy Holmgren, Frösö IF, 5:41:22.5, 475) Niklas Hamberg, Östersunds SK, 5:41:26.7, 476) Anders Nilsson, Ica Handlarnas IF, 5:41:27.7, 477) Patrik Teste, Industriutvecklingsfonden, 5:41:29.4, 478) Bjørn Berger, , 5:41:37.2, 479) Fredrik Andersson Guldkula, , 5:42:10.9, 480) Olle Berglund, , 5:42:31.8, 481) Lars Norberg, Järfälla SK, 5:43:22.0, 482) Mats Swensson, , 5:44:41.3, 483) Sten Persson, JM:s Personalförening, 5:44:42.8, 484) Martin Redfors, , 5:45:38.9, 485) Okänd Okänd, , 5:45:44.3, 486) Anders Petersson, , 5:46:44.9, 487) Niclas Bjällhage, , 5:46:51.8, 488) Kenneth Svedlund, Vallsta SK, 5:46:54.2, 489) Hans Runsvik, , 5:47:28.7, 490) Per Holgersson, Gräftåvallens SK, 5:47:37.5, 491) Claes Nilsson, IK Stern, 5:48:38.5, 492) Erik Altenstam, , 5:49:43.8, 493) Thoams Karstorp, , 5:49:52.2, 493) Alexander Falk, , 5:49:52.2, 495) Björn Rasmussen, , 5:50:05.1, 496) Kristoffer Gunnarsson, Lundstams Återvinning, 5:51:41.0, 497) Anders Pettersson, , 5:53:02.6, 498) Hans-Göran Frisk, Vallsta SK, 5:53:05.5, 499) Stefan Karlsson, , 5:53:57.2, 500) Philip Callerstrand, , 5:54:42.2, 501) Stian Berg Torgersen, , 5:55:29.8, 502) Ronald Van Dijk, RW Rottemeren, 5:55:38.2, 503) Tobias Kjellin, , 5:55:41.1, 504) Rolf Henningson, , 5:56:12.6, 505) Jan Andersson, , 5:57:22.9, 506) Magnus Berglund, Handelsbankens IF, 5:58:05.1, 507) Tomas Östberg, , 5:58:10.4, 508) Björn Beckman, , 5:58:42.9, 509) Per-Ola Gustavsson, Ramsjö SK, 5:59:04.1, 510) Mikael Buddgård, Lidingö, 5:59:36.5, 511) Niklas Kierkegaard, Bromma-Vällingby sok, 5:59:39.4, 512) Lars Nilsson, Habelia, 6:01:04.2, 513) Håkan Skutberg, , 6:01:40.8, 514) Anders Edblad, , 6:02:59.6, 515) Klas Bonde, CCC1000, 6:03:17.0, 516) Christer Bengtsson, Team Skåne, 6:05:02.3, 517) Bengt Andersson, Fuel solutions, 6:05:35.5, 518) Hans Åberg, , 6:05:37.6, 519) Mats Eriksson, Rönninge Motionssklubb, 6:05:40.9, 520) Bill Engman, , 6:06:23.3, 521) Johan Iwald, , 6:06:35.7, 522) Tobias Johansson, AXA Sports Club, 6:08:31.8, 523) Kjell Jönsson, SVPH, 6:09:16.7, 524) Jens Lundström, S3 SKIF, 6:09:45.5, 525) Christer Jacobson, , 6:11:16.7, 526) Mattias Gretzer, , 6:13:47.7, 527) Ulf Wölker, Lundstams Återvinning, 6:13:57.2, 528) Stefan Pettersson, Björnstorps if, 6:13:57.8, 529) Per Thorén, , 6:14:07.6, 530) Christer Bäckström, AXA Sports Club, 6:14:35.2, 531) Johan Altenstam, , 6:14:37.5, 532) Johan Bergkvist, Räddningstjänsten Järpen, 6:14:49.7, 533) Per Westberg, , 6:16:43.7, 534) Håkan Ygberg, , 6:16:52.1, 535) Anders Bäckström, Bearlodge, 6:16:52.7, 536) Ulf Forsberg, , 6:17:27.2, 537) Johan Lindstrand, Santa Maria, 6:18:31.4, 538) Magnus Hedström, , 6:18:44.0, 539) Fredrik Sandgren, Uppsala Vasaloppsklubb, 6:18:53.5, 540) Mats Laurell, OK Linné, 6:19:36.8, 541) Morgan Lundberg, , 6:19:58.2, 542) Mats Lampén, JM AB, 6:23:08.1, 543) Jeremy Aitchison, , 6:23:21.6, 544) Bengt Stjärnered, , 6:23:25.7, 545) Ralph Lindahl, , 6:24:38.9, 546) Allan Everum, Stockholm Multisport, 6:25:43.8, 547) Fredrik Noreng, , 6:25:44.0, 548) Andor Reitan, , 6:25:49.2, 549) Ulf Lundström, , 6:28:07.8, 550) Oskar Burman, , 6:28:28.2, 551) Martin Olofsson, , 6:29:10.1, 552) Rolf Nyström, , 6:32:22.2, 553) Lars E. Øyangen, , 6:32:38.9, 554) Ronny Fyhr, , 6:33:16.2, 555) Jimmy Ahlgren, , 6:38:46.7, 556) Jens Nordström, TV4 SK, 6:38:54.2, 557) Pelle Zandén, , 6:39:13.8, 558) Emil Grönlund, Friskis & svettis medlem, 6:41:34.1, 559) Johan Grönlund, Frösö IF, 6:41:52.7, 560) Arne Andersson, Bredaryds SOK, 6:46:21.3, 561) Petter Lundström, , 6:46:53.2, 562) Christian Högberg, Vibyggerå SK, 6:47:08.3, 563) Magnus Sneen, , 6:48:29.1, 564) Fredrik Henriksson, Habelia, 6:49:00.4, 565) Max Halvarsson, club Max, 6:49:12.7, 566) Lars Liljeroth, , 6:50:16.5, 567) Ole Jørgensen, Holte ski Danmark, 6:51:07.5, 568) Torbjörn Kronblad, Spetens dream ski team, 6:51:57.4, 569) Anders Lönn, NollNio, 6:52:53.4, 570) Anders Eriksson, Gävle Skidkamrater, 6:53:15.0, 571) Joakim Oknefjell, Ski Bike Run Sports Club, 7:01:48.9, 572) Fredrik Ekesiöö, , 7:03:57.3, 573) Wilhelm Lettström, SNIF Stockholms Nations idrottsförening , 7:09:03.4, 574) Thomas Djerfh, , 7:12:36.7, 575) Torbjörn Wård, , 7:13:48.6, 576) Arnstein Reitan, Mosvik, 7:15:58.4, 577) Ole Andersson, Stefan Löfving Skiteam, 7:18:25.6, 578) Kaj Blomqvist, Stefan Löfving Skiteam, 7:18:25.9, 579) Asbjørn Reitan, MOSVIK IL, 7:18:42.3, 580) Jesper Schack, Københavns Skiklub, 7:21:36.4, 581) Jimmie Falk, , 7:21:38.6, 582) Teis Bayer, , 7:21:49.7, 583) Johan Von Kantzow, , 7:22:28.4, 584) Jan Andersson, Nynäs IK, 7:25:13.2, 585) Staffan Håkansson, Viksjö Golfklubb, 7:25:32.4, 586) Roberth Karlsson, , 7:29:00.4, 587) Bo Altenstam, , 7:31:08.3, 588) Erik Hjertberg, Fuel solutions, 7:33:50.7, 589) Philippe Lagiere, , 7:33:51.1, 590) Kalle Alnqvist, VR Sportsclub, 7:34:27.0, 591) Gunnar Eriksson, , 7:37:05.7, 592) Björn Tagesson, Fuel solutions, 7:38:38.3, 593) Juha Torvi, , 7:38:42.7, 594) Jonas Karlsson, Flygbränslehantering, 7:59:38.7, 595) Jan Spetz, , 8:00:15.5, 596) Joakim Andersson, , 8:00:15.8, 597) Kristian Holst, , 8:03:23.3, 598) Örjan Mårtensson, Nordhallens SK, 8:15:47.7, 599) Jens Mathiasson, , 8:38:45.0, 600) Mathias Wiklander, Bergeforsens SK, 8:50:19.0,

Damer motion 61 km: 1) Lena Gavelin, Trångsvikens IF, 4:02:05.2, 2) Mona Nilsson, , 4:04:50.5, 3) Helle Svare Lorentzen, Team Skigo / Aker Solutions AS, 4:08:26.5, 4) Kaja Stabursvik, , 4:14:30.2, 5) Ida Nordin, Söders SOL Tyresö, 4:22:21.5, 6) Carolina Edwall, Grycksbo IF, 4:26:05.4, 7) Ida Nilsson, Högby IF, 4:26:08.4, 8) Live Augusta Spilker, Byåsen IL, 4:35:11.0, 9) Lisa Dahlberg, Norrköpings Skidklubb, 4:36:09.9, 10) Fanny Borgström, , 4:37:40.8, 11) Hanna Eriksson, Röbäcks SK, 4:39:40.5, 12) Yoie Bohlin, sportsgym åre, 4:40:09.3, 13) Therese Sahlin, Ragunda IF, 4:40:22.2, 14) Camilla Johansson, Norbergs OK, 4:42:17.5, 15) Ingrid Almkvist, Röbäcks SK, 4:42:57.1, 16) Siri Jeppson, Forssa IK, 4:47:01.1, 17) Josefin Hyttsten, Konäs sport- och motorklubb, 4:52:22.1, 18) Mia Lundmark, Undersåkers IF, 4:54:26.0, 19) Matilda Tidlund, Telia IF, 4:54:43.7, 20) Maria Yregård, , 4:55:25.4, 21) Elina Andersson, , 4:58:37.9, 22) Charlotta Nilsson, Frösö IF, 4:58:50.8, 23) Sara Westerström Mangs, Kimstad GOIF, 4:58:53.9, 24) Petra Danisevska, RW Rottemeren, 4:59:26.3, 25) Sanna Elkott Helander, , 5:00:38.1, 26) Lina Elkott Helander, , 5:00:38.8, 27) Grete Fløttum, Itnor, 5:03:35.9, 28) Kicki Jacobsson, , 5:05:08.7, 29) Marianne Björklund, Bjursås IK, 5:05:13.3, 30) Åsa Persson Kjellgren, Undersåker, 5:05:43.0, 31) Maria Åström, Sundsvalls OK, 5:07:38.5, 32) Ulrika Rogeman, Hilleberg Sprots Club, 5:10:00.4, 33) Gunn Fredriksen, Melhus, 5:11:55.8, 34) Anne Kari Stubsjøen, I.L Leik, 5:11:56.5, 35) Jenny Bern, , 5:15:35.8, 36) Sarah Berg, AXA Sports Club, 5:17:00.8, 37) Anna-Maria Kristoffersson, Duveds IF, 5:17:01.8, 38) Cecilia Jertborn, Borås SK, 5:18:59.6, 39) Karin Estensson, Åre kommun/Vallbo SK, 5:22:07.6, 40) Sarah Ivonen, , 5:22:09.9, 41) Gisela Norberg, Frösö IF, 5:22:11.7, 42) Åsa Furn, CCC1000, 5:23:12.4, 43) Inga-Lill Ahlqvist, Åsele ik, 5:25:47.5, 44) Yvonne Bragner, , 5:26:42.8, 45) Åsa Hernerud, Mörsils if, 5:28:09.9, 46) Helen Jonsson, Mörsils if, 5:28:14.3, 47) Katarina Ljungbåge, Mjällestigen, 5:29:57.3, 48) Karin Marell, Handelsbankens IF, 5:31:14.4, 49) Cecilia Edström, Sundsvalls OK, 5:31:57.8, 50) Hanna Amberntsson, , 5:35:15.2, 51) Anna Hansson, Offerdals sk, 5:36:19.7, 52) Sara Björkebaum, Järpens SK, 5:37:50.9, 53) Marie Wärn, , 5:39:23.5, 54) Anna Tempelman, Yuppie, 5:39:30.0, 55) Gro Hoff, Itnor, 5:41:16.1, 56) Agneta Hedlund, AXA Sports Club, 5:43:17.2, 57) Anita Mobärg, , 5:43:18.3, 58) Ulrika Hellby, Alsens IF, 5:43:46.1, 59) Pernilla Fagerlund, , 5:44:58.7, 60) Ewa Thelin, , 5:47:03.7, 61) Ulrika Känngård, , 5:49:51.1, 62) Anna Mossberg, , 5:53:51.9, 63) Marie Karlsson, Houdini Sportswear, 5:57:18.3, 64) Katrine Van Cauwenberg, , 5:57:19.3, 65) Karin Jakobsson, Åre Slk, 5:57:56.7, 66) Therese Svan Åström, , 5:58:07.3, 67) Elisabet Wenzlaff, saltsjöbadens if, 5:59:44.1, 68) Synneve Henningson, , 5:59:51.0, 69) Kerstin Amberg, Järla, 6:01:11.0, 70) Annika Rosensvärd, axa sportsclub, 6:05:30.6, 71) Karin Ström, Undersåkers IF, 6:05:48.7, 72) Louise Westerlund, IFK Umeå, 6:11:32.7, 73) Carly Jönsson, , 6:15:41.6, 74) Lisa Landgård, , 6:17:01.3, 75) Malin Lundberg, , 6:18:43.4, 76) Janna Eva Unell, , 6:19:00.6, 77) Margareta Svedung, , 6:22:51.5, 78) Carolina Norelius, , 6:27:31.6, 79) Linnea Van Lokhorst, , 6:28:19.5, 80) Karin Frankel, , 6:28:28.4, 81) Anna-Klara Nordblad, , 6:29:59.5, 82) Maj-Britt Grönberg, IK KAMP, 6:32:13.6, 83) Johanna Carlborg, Lidingö, 6:38:42.5, 84) Wictoria Wadman, , 6:39:35.0, 85) Christina Hedin, , 6:40:34.0, 86) Anna-karin Fagerlund, Postens if flen, 6:41:21.3, 87) Katarina Nisser, Team Mamil, 6:41:22.8, 88) Maria Marklund, , 6:42:38.9, 89) Matilda Olsson, , 6:43:00.5, 90) Kerstin Svensson, Trollhättans SOK, 6:51:26.3, 91) Katarina Skylare, , 6:53:46.2, 92) Tove Tullberg, Yuppie, 7:01:20.2, 93) Lisa Öberg, , 7:01:29.8, 94) Malin Bergqvist, , 7:06:11.2, 95) Helena Estensson, Åre kommun- Vallbo Sportklubb, 7:13:50.0, 96) Nina Ejvinsson, Boo kanot- och skidklubb, 7:21:27.8, 97) Cecilia Nachemson, Friluftsfrämjandet, 7:34:31.9, 98) Anna Mårtensson, Nordhallens SK, 7:44:59.2, 99) Ingela Dahl-Snyder, , 8:18:10.5, 100) Elisabeth Farrelly, , 8:30:38.0,

D11-12, 11 km: 1) Märta Rosenberg, Duveds IF, 39:00.6, 2) Ylva Olsson, Mörsils if, 40:04.3, 3) Anna Jonsson, Duveds IF, 43:46.2, 4) Klara Roos, , 52:56.5, 5) Anna Skylare Berglöf, , 1:02:23.9, 6) Lina Palm, Stuguns SK, 1:05:14.1,

H11-12, 11 km: 1) Gustav Hedström, Östersunds SK, 38:23.6, 2) Nehm Carle, Duveds IF, 44:33.5, 3) Leo Skålén, Duveds IF, 50:52.1, 4) Vidar Bäckman, Frösö IF, 58:20.3, 5) Claes Högberg, Vibyggerå SK, 1:33:52.4,

D13-14, 11 km: 1) Emma Jönsson, Östersunds SK, 38:01.3, 2) Klara Eliasson, Spikbodarnas IK, 38:45.1, 3) Hanna Näslund, Spikbodarnas IK, 39:10.7, 4) Anna Johansson, Duveds IF, 40:22.9, 5) Karolina Hedenström, Offerdals sk, 42:28.2, 6) Ida Wasell, Mörsils if, 42:32.2, 7) Linnea Mobärg, Duveds IF, 45:07.6, 8) Thea Richardsson, , 45:07.8, 9) Annikka Näsman, Bollsta IK, 1:10:14.1,

H13-14, 11 km: 1) Petter Lien, Byåsen IL, 34:21.6, 2) Ossian Rosenberg, Duveds IF, 34:25.9, 3) Anton Niederbach, Hägglunds SK Ski Team Örnsköldsvik, 35:33.5, 4) Sven Leander, Åsarna IK, 36:27.1, 5) Thomas Norström, Torshälla-Nyby Is, 37:13.6, 6) William Selander, Spikbodarnas IK, 39:21.9, 7) Joel Engberg, Mörsils if, 41:38.6, 8) Marius Mathisen, Mörsils if, 43:35.2, 9) Axel Larsson, Duveds IF, 55:28.3,

D15-16, 11 km: 1) Tua Dahlgren, Spikbodarnas IK, 34:53.7, 2) Emma Wasell, Mörsils if, 35:38.5, 3) Tilda Johansson, Duveds IF, 35:53.9, 4) Sanna Ångström, Duveds IF, 38:44.7, 5) Jonna Marsch, Team BL Info, 38:59.5,

H15-16, 11 km: 1) Tobias Engberg, Mörsils if, 32:49.0, 2) Oscar Otterlei, Byåsen IL, 32:50.2, 3) Måns Olsson, Mörsils if, 32:55.4, 4) Sebastian Yusuf, Mörsils if, 38:54.0, 5) Gustav Hellstrand, Duveds IF, 40:28.4, 6) Albin Alf, Stuguns SK, 56:42.0,

Motionär, 11 km: 1) Patrik Hakonen, AXA SC, 35:08.0, 2) Stefan Andersson, Brunflo if, 35:15.1, 3) Roger Hallstrand, Timmerstugans SöndagsClub, 35:46.4, 4) Ingvar Samuelsson, , 37:49.9, 5) Lars Hjelde, Kaxxene, 37:59.0, 6) Emma Söderberg, Offerdals sk, 38:15.6, 7) Carina Magnusson, Brunflo if, 39:12.3, 8) Christer Norström, Torshälla-Nyby Is, 39:45.5, 9) Arne Karlsson, Tumba-Mälarhöjden, 40:49.6, 10) Rolf Lantto, Rosvik IK, 42:06.4, 11) Eirik Lauglo, , 43:04.2, 12) Kurt Ove Vollan, Kvaerner Verdal BIL, 43:07.7, 13) Robert Rydbrand, , 43:23.8, 14) Pål Knutli, Kvaerner Verdal BIL, 44:21.0, 15) Pär Wedin, Garphyttans IF, 44:31.3, 16) Martin Larsson, Duveds IF, 46:06.9, 17) Sören Edfeldt, Undersåker, 46:34.9, 18) Erik Nilsson, AXA Sports Club, 47:41.0, 19) Oskar Bodén, Duveds IF, 48:41.9, 20) Elisabeth Carlsén, Duveds IF, 49:46.9, 21) Anna Matiasson, BK Örnen, 50:16.3, 22) Richard Gyran, Kvaerner Verdal BIL, 51:37.8, 23) Leif Severin, , 51:58.6, 24) Erika Engström, Duveds IF, 52:35.7, 25) Helge Åström, , 53:00.0, 26) Peter Branner, , 53:03.0, 27) Bengt-åke Orrell, , 53:53.6, 28) Nina Melbye, Kvaerner Verdal BIL, 54:18.3, 29) Emma Ackeryd, , 55:07.8, 30) Maria Hiller, Ottsjö tunnbröd, 57:38.2, 31) Helena Elfving, , 58:13.2, 32) Stefan Redebo, , 58:19.1, 33) Johanna Stenström, , 58:58.2, 34) Lina Naleppa, Ottsjö tunnbröd, 59:00.0, 35) Per Lundin, IFK Stocksund, 59:55.1, 36) Åke Dahlberg, , 59:55.7, 37) Nina Edenvik, , 59:57.4, 38) Lena Haggren-Råsberg, Hässelby SK, 1:00:00.0, 39) Carina Danielsson, BBK, 1:01:43.0, 40) Viktor Palle, , 1:02:02.5, 41) Katarina Sundén, , 1:02:55.2, 42) Viktor Haggren-Lundblad, Hässelby SK, 1:03:00.0, 43) Lotta Samuelson, , 1:04:28.8, 44) Eva Gottfridsdotter-Nilsson, , 1:05:40.8, 45) Hanna Helgesson, , 1:06:28.6, 46) Lena Bergvall, , 1:07:36.9, 47) Maria Toll, , 1:10:41.8, 48) Lena Samuelson, , 1:12:38.2, 49) Irene Rikkinen, , 1:15:22.8, 50) Sonja Hansson, , 1:17:16.4, 51) Ulrika Lundkvist, , 1:17:16.7, 52) Bengt Hansson, , 1:17:16.9, 53) Wenche Heir, Kvaerner Verdal BIL, 1:17:32.9, 54) Lennart Nordberg, Kvaerner Verdal BIL, 1:17:42.8, 55) Emma Granlund, , 1:18:00.0, 56) Mats Gustafsson, Korsnäs IF, 1:19:01.1, 57) Pia Nilsson, , 1:19:13.2, 58) Kristina Ingemarsdotter Persson, , 1:21:28.7, 59) Annica Sjödin, , 1:22:12.9, 60) Isabelle Kaarle Schlyter, , 1:22:18.5, 61) Maja Frankel, , 1:23:41.5, 62) Peter Berglöf, , 1:26:29.7, 63) Birgitta Dahl-Lindberg, , 1:28:47.6, 64) Lena Falk, , 1:32:34.8, 65) Malin Högberg, Vibyggerå SK, 1:33:59.1, 66) Linda Harr, , 1:39:33.8, 67) Minette Lidström, , 1:39:36.6,

Årefjällsloppet, fredag

Årefjäll 35, 35 km: 1) Tobias Engblom, Stockviks SF, 1:34:57.1, 2) Max Novak, Offerdals SK, 1:35:03.6, 3) Jakob Jansson, Månkarbo IF, 1:39:49.8, 4) Peder Andreasson, , 1:42:56.8, 5) Ida Dahl, Östersunds SK, 1:46:24.8, 6) Markus Kempf, , 1:46:27.3, 7) Tobias Näslund, Östersund sk, 1:51:16.8, 8) Lars Norlander, JO Sport, 1:51:16.9, 9) Ida Jonsson, Duveds IF, 1:53:21.9, 10) Tord Blomqvist, Sportsgym Scandinavia, 1:53:22.8, 11) Trond Stiklestad, Vømmøl Atletklubb, 1:54:36.1, 12) Anna Ingrids, Dala-Järna IK, 1:54:37.9, 13) Magnus Larsson, Graninge-Alliansen, 1:56:36.8, 14) Arvid Jonsson, Duveds IF, 1:56:55.5, 15) Ludvig Hellstrand, Duveds IF, 1:57:29.7, 16) Geir Kolstad, Stiklestad Eiendom BIL, 1:57:30.2, 17) Helge Vedvik, , 1:58:21.5, 18) Roger Hållstrand, Åre Längdskidklubb, 1:59:41.4, 19) Petter Jakobsson, Gräftåvallens SK, 1:59:58.2, 20) Johan Wallén, , 2:01:14.1, 21) Christian Torgerzon, SAS skiclub, 2:01:15.8, 22) Mikaela Sundbaum, Jämtland Härjedalen Turism, 2:01:16.2, 23) Pether Öhman, Bockträsk SK, 2:01:18.0, 24) Kurt Ove Melbye, Verdal OK, 2:02:40.7, 25) Andreas Lindgren, Axa SC, 2:03:15.6, 26) Sofie Björklund, Hällbybrunns IF, 2:03:16.5, 27) Jack Ottendahl, Vallbogrus, 2:03:34.7, 28) Björn Henriksson, IFK Mora SK, 2:04:28.9, 29) Jörgen Hallgren, Segersta OK, 2:05:19.0, 30) Tony Croon, , 2:06:05.2, 31) Jonas Arrhénborg, Carnegie IF, 2:06:20.6, 32) Matilda Buske, Falun Borlänge SK, 2:06:41.2, 33) Stefan Killberg, BränsleBolaget, 2:06:47.3, 34) Ulf Jemth, , 2:07:03.8, 35) Hege Galguften, Overhalla, 2:07:16.3, 36) Joel Sjöberg, Sportsgym Scandinavia, 2:07:27.4, 37) Johan Stenberg, Sundbybergs IK, 2:07:32.9, 38) Ulf Wennblom, , 2:10:13.8, 39) Michael Lembke, Sundbyberg IK, 2:10:16.7, 40) Thomas Forssell, Peab IF, 2:10:22.8, 41) Lina Hallquist, Juristbyrån, 2:11:08.3, 42) Roger Pålsson, Juristbyrån, 2:11:28.5, 43) Ingvar Kullman, , 2:11:51.3, 44) Tor Almgren, SEB IF, 2:11:58.3, 45) Raymond Karlsen, Sandnes golfklubb, 2:13:42.5, 46) Kenny Hallberg, , 2:13:49.0, 47) Staffan Näslund, Östersund, 2:14:00.5, 48) Märta Warg, , 2:14:09.2, 49) Mats Gustafsson, Korsnäs IF Falun, 2:14:10.8, 50) Kjell Jonsson, Nordannäldens IK, 2:14:35.4, 51) Jan Einar Nilssen, Grong il, 2:14:44.7, 52) Trude Lerfald, Grong il, 2:14:44.8, 53) Carl Frögelius, , 2:14:49.0, 54) Johan Edling, Jonsson Luftbehandling, 2:15:17.3, 55) Pål Galguften, Overhalla, 2:15:27.7, 56) Nils Höglund, Framehouse Skidlöpparklubb, 2:15:28.9, 57) Daniel Alverlind, Juristbyrån, 2:15:54.6, 58) Jacob Berggren, , 2:16:11.8, 59) Erik Fursäter, Järpens SK, 2:16:46.4, 60) Magnus Olofsson, Järpens SK, 2:17:07.4, 61) Emil Langlet, Skidskolan Björnen, 2:17:22.4, 62) Peter Wallén, , 2:17:27.4, 63) Eva Berglund, , 2:17:45.6, 64) Tomas Jonsson, , 2:18:02.0, 65) Sixten Björklund, , 2:18:09.6, 66) Olivia Wahlström, Offerdals SK, 2:18:21.3, 67) Maria Marcelius, Frösö IF, 2:18:46.7, 68) Magnus Mattsson, Östersund, 2:20:24.5, 69) Daniela Profir, JO Sport, 2:20:28.3, 70) Peter Petteresson, , 2:21:09.1, 71) Håkan Swang, SK Raggarfjärt, 2:21:29.0, 72) Erik Brouneus, SOS Alarm, 2:21:35.0, 73) Lars Knudsen Pedersen, , 2:21:37.2, 74) Sara Sjökvist, , 2:21:50.8, 75) Malin Eriksson, , 2:21:58.0, 76) Emma Persson, SOS Alarm, 2:22:41.1, 77) Jo Skjelstad, Skjelstadmark idrettslag, 2:22:48.1, 78) Anna Persson, , 2:23:10.6, 79) Amanda Hansson, , 2:24:20.6, 80) Hans-Olof Backlund, , 2:25:32.8, 81) Pia Richardsson, AXA Sports Club, 2:26:19.4, 82) Ola Littorin, Täby IS, 2:26:19.9, 83) Marie Söderhielm, , 2:26:20.0, 84) Sten Nilsson, , 2:26:46.0, 85) Johan Olsson, Görvik, 2:26:56.7, 86) Christoffer Göthe, , 2:27:55.3, 87) Madeleine Alteby, , 2:28:40.3, 88) Karin Alverlind, ÖSK, 2:28:57.5, 89) Gustav Nyman, , 2:29:16.3, 90) Lars Furan, , 2:29:30.3, 91) Caroline Pettersson, , 2:30:01.5, 92) Ann-Sofie Axelsson, Sundsvalls Orienteringsklubb, 2:30:03.5, 93) Joel Sewing, Östersunds Skidlöpareklubb, 2:30:30.6, 94) Daniel Wilke, , 2:30:41.2, 95) Daniel Falk, Semså fritid, 2:31:17.0, 96) Tina Fors, , 2:31:57.4, 97) Göran Elinder, , 2:32:04.2, 98) Torgny Jeppson, Forssa IK, 2:32:52.5, 99) Sandra Landén, Jämtland Härjedalen Turism, 2:33:46.3, 100) Mathias Wiklund, SK Raggarfjärt, 2:34:29.7, 101) Tage Blomé, , 2:35:39.4, 102) Ingrid Wärvik, , 2:36:38.0, 103) Tomas Zetterqvist, Segersta OK, 2:36:44.8, 104) Daniel Norrman, , 2:37:37.7, 105) Tommy Lahdenperä, , 2:37:38.8, 106) Ida Grønli Gran, Inderøy IL, 2:37:55.1, 107) Johan Helgesen, , 2:38:23.6, 107) Sophie Helgesen, , 2:38:23.6, 109) Erik Brändström, HYFS, 2:38:57.4, 110) Paula Lembke, Sundbyberg IK, 2:39:01.6, 111) Alexander Ehrensvärd, Lundsbergs IF, 2:39:26.5, 112) Grethe Liatun, Othilienborg, 2:39:45.4, 113) Fredrik Ekwurtzel, , 2:39:47.1, 114) Henrik Åsberg, Rinkaby, 2:39:47.6, 115) Anders Åsengård, Gräftåvallens SK, 2:39:57.5, 116) Gustav Brismark, Ericsson IF, 2:39:58.8, 117) Susan Jansson, Månkarbo IF Skidor, 2:40:00.6, 118) Jan Fredrik Hagen, Härlövs IF, 2:40:13.2, 119) Christer Wiklund, , 2:40:17.6, 120) Veronica Berglund, Segersta OK, 2:40:23.7, 121) Paula Kjellin, , 2:40:28.0, 122) Josefine Holm, , 2:40:39.3, 123) Hans Lager, , 2:41:07.4, 124) Håkan Norberg, Kovlands IF, 2:41:13.9, 125) Marina Jedheim Hansson, , 2:42:35.3, 126) Sandrina Zetterström, , 2:42:36.3, 127) Lars Marcus, , 2:42:46.6, 128) Mattias Estensson, Vallbogrus, 2:43:30.4, 129) Anders Avenberg, , 2:44:23.8, 130) Anna Persson, , 2:44:41.5, 131) Per-Ove Oskarsson, , 2:44:47.9, 132) Roger Sahlén, , 2:44:48.4, 133) Martin Rönnlund, IFK Stocksund, 2:45:08.9, 134) Anders Ahlqvist, , 2:45:22.1, 135) Anna Nylander, , 2:45:58.3, 136) Lasse Wallin, Nordhallen SK, 2:46:00.0, 137) Håkan Sandberg, , 2:49:00.4, 138) Markus Alfredsson, SOS Alarm, 2:49:04.6, 139) Sture Rask, Järvsö IF, 2:49:05.6, 140) Kristin Forsberg, , 2:49:07.7, 141) Kenneth Åberg, AXA Sports Club, 2:49:08.4, 142) Thomas Wikner, , 2:49:43.7, 143) Sven-Erik Zachrisson, F&S Lidingö, 2:49:59.9, 144) Helena Hedenström, Rödöns SK, 2:51:20.8, 145) Christer Öhlund, , 2:51:32.5, 146) Maria Hellblom, , 2:51:40.2, 147) Mattias Lingvall, , 2:51:51.1, 148) Santeri Räty, , 2:52:15.3, 149) Per Granath, Humana AB, 2:52:54.8, 150) Jonas Sundberg, SWECO IF, 2:53:41.1, 151) Magnus Bäckström, , 2:53:49.0, 152) Karin Gydemo Grahnlöf, Jämtland Härjedalen Turism, 2:53:58.5, 153) Daniel Grahnlöf, Sundsjö IF, 2:53:58.7, 154) Arne Nygren, IK Livsnerven, 2:54:19.7, 155) Kristina Borenberg, , 2:55:29.7, 156) Agneta Ingvarsson, , 2:55:30.4, 157) Katarina Eriksson, , 2:55:50.5, 158) Jukka Postila, , 2:56:17.9, 159) Anna Christensen, Kalls IF, 2:56:18.5, 160) Christina Hefte, Edsåsdalens slalomklubb, 2:56:26.3, 161) Johanna Höglind, Gräftåvallens SK, 2:57:12.0, 162) Linda Johansson, , 2:57:13.6, 163) Anna Hammarberg, RÅIS (Räddningstjänsten Åre Idrottssekti, 2:57:34.0, 164) Minda Nilsson, Lundsbergs IF, 2:57:40.9, 165) Mats Stigenius, , 2:59:04.6, 166) Fred Westerberg, Lundsbergs IF, 2:59:14.9, 167) Britt-Inger Björklund, , 2:59:19.0, 168) Fredrik Pettersson, Fondkollen.se, 2:59:29.5, 169) Torbjörn Sjölander, , 2:59:47.1, 170) Cecilia Lager, , 3:00:20.6, 171) Kristoffer Wallin, Nordhallen SK, 3:00:25.8, 172) David Ekblom, RÅIS, 3:00:28.7, 173) Åsa Jonsson, SOS Alarm, 3:00:32.2, 174) Elin Westberg, Juristbyrån, 3:00:43.4, 175) Helena Billing Clason, , 3:00:45.5, 176) Carin Thomsen, , 3:00:45.6, 177) Emelie Sundvall, Lundsbergs IF, 3:01:08.3, 178) Anders Holmgren, , 3:01:20.5, 179) Ingemar Larsson, Tullinge SK, 3:01:23.2, 180) Frida Rönnlund, IFK Stocksund, 3:01:42.2, 181) Björn Jansson, Vallbo SK, 3:01:48.3, 182) Ellen Kristiansson, , 3:01:53.7, 183) Maggan Andersson, , 3:02:10.4, 184) Engelina Nygren, Alnö SK, 3:02:11.8, 185) Julia Färdvall, , 3:02:31.5, 186) Lars-Eric Ellow, , 3:02:34.5, 187) Ulf Hedenström, Rödöns SK, 3:03:17.9, 188) Stina Svensson, Orrvikens IK, 3:03:24.3, 189) Maria Skutberg, , 3:03:43.9, 190) Tommy Abrahamsson, Sorsele SK, 3:03:48.2, 191) Åsa Lindqvist, Spikbodarnas IF, 3:04:39.6, 192) Helena Gerle, IK Stern, 3:04:48.3, 193) Mats Löjdahl, Sundsjö IF, 3:04:49.2, 194) Kerstin Ekblom, , 3:04:51.1, 195) Linda Westerberg, , 3:05:13.0, 196) Sara Ölvestad, , 3:05:14.6, 197) Gunilla Johansson, , 3:05:51.8, 198) Sverker Arver, Ås IF, 3:06:06.1, 199) Henrik Arwidson, Afa fritid, 3:06:21.8, 200) Mattias Emanuelsson, , 3:06:29.3, 201) Erik Drakenberg, Fondkollen.se, 3:06:42.7, 202) Mia Bäckström, , 3:07:03.8, 203) Fredrik Hård, Fondkollen.se, 3:08:17.9, 204) Anna Brue, , 3:08:23.1, 205) Åsa Perklén, Vallbo SK, 3:08:33.6, 206) Linda Nilsson, , 3:08:36.9, 207) Christina Zetterman, , 3:08:40.0, 208) Maria Olsson, Skogslöparna, 3:08:42.4, 209) Anna Thunberg, , 3:09:08.0, 210) Jannike Wikander, , 3:09:41.6, 211) Jonas Tano, Vallbogrus, 3:10:42.4, 212) Andreas Mörner, , 3:11:03.9, 213) Ulrika Wahllöf Björk, , 3:11:38.6, 214) Kristin Sandstad, , 3:11:48.4, 215) Mikael Stenlund, , 3:12:35.9, 216) Kristofer Öfverberg, , 3:12:59.8, 217) Johan Lundqvist, IK Stern, 3:13:14.7, 218) Göran Spaak, , 3:13:19.7, 219) Magnus Åkerblom, SK Raggarfjärt, 3:13:41.5, 220) Jon-Mattias Tano, Vallbogrus, 3:13:41.6, 221) Lilian Lugnfors, , 3:14:12.9, 222) Camilla Nygren, Alnö SK, 3:14:30.8, 223) Karin Jonsson, , 3:14:55.2, 224) Monika Jansson, Njurrunda SK, 3:15:10.6, 225) Agneta Holgersson, Gräftåvallens SK, 3:16:08.4, 226) Sten Eriksson, , 3:16:46.6, 227) Lennart Myrlöv, , 3:16:53.1, 228) Sten Bredberg, A4 If, 3:16:58.7, 229) Christer Oja, SSSK, 3:17:21.6, 230) Jessica Enström, , 3:17:25.4, 231) Erik Alteby, , 3:17:33.2, 232) Anders Eriksson, , 3:17:56.4, 233) Anne Andersson, Duveds IF, 3:18:44.8, 234) Birgitta Olsson, Myssjö/Oviken, 3:18:50.9, 235) Margitha Ridell, , 3:20:57.5, 236) Filippa Lagerblad, , 3:21:05.6, 237) Peter Stridh, , 3:21:56.0, 238) Ewa Ekelius, , 3:22:36.5, 239) Jan Lindman, , 3:22:37.3, 240) Susanne Asp, Åre slk, 3:23:19.7, 241) Ole Larsson, , 3:23:23.9, 242) Anders Pettersson, , 3:23:24.7, 243) Mats Ridder, , 3:23:29.8, 244) Håkan Åsberg, , 3:23:31.1, 245) Jan Nilsson, , 3:23:48.7, 246) Kerstin Nilsson, Vindelns IF, 3:23:58.9, 247) Kamilla Andersson, , 3:23:59.8, 248) Johan Andersen, JO Sport, 3:24:17.9, 249) Daniel Blank, JO Sport, 3:24:18.1, 250) Henrik Paulsson, JO Sport, 3:24:18.7, 251) Niklas Klarin, JO Sport, 3:24:18.9, 252) Hasse Bäck, JO Sport, 3:24:21.5, 253) Kent Forsling, JO Sport, 3:24:25.9, 254) Olivia Palle, , 3:25:16.8, 255) Anders Bengtsson, , 3:25:17.0, 256) Helena Bjurberg, , 3:25:21.2, 257) Diana Alexandroff, , 3:25:22.7, 258) Annika Elinder, , 3:25:37.7, 259) Maria Schartau, , 3:25:42.3, 260) Magnus Andersson, , 3:25:47.6, 261) Susanna Maracus, , 3:26:08.8, 262) Ingela Andersson, , 3:26:20.3, 263) Mikael Halen, , 3:27:11.2, 264) Anders Hellgren, , 3:27:35.6, 265) Astrid Gustafsson, , 3:28:12.1, 266) Tove Ofstad Holan, , 3:29:15.5, 267) Ann-Elise Os, , 3:29:17.0, 268) Anna Katrin Samuelsson, , 3:29:37.5, 269) Göran Glivberg, , 3:31:44.6, 270) Ulrika Wärvik, , 3:32:13.6, 271) Henrik Eriksson, , 3:32:41.2, 272) Mikael Morenius, Duveds IF, 3:33:20.2, 273) Ingrid Lyxell, , 3:33:21.0, 274) Helen Persson, , 3:33:37.1, 275) Sara Lindell, Glada Laxar & Skidåkare IF, 3:33:49.4, 276) Johanna Nilsson, , 3:33:50.2, 277) Anita Pettersson, , 3:34:41.5, 278) Hans Wiklund, , 3:34:41.9, 279) Per-Anders Hjort, , 3:34:43.2, 280) Annette Boije, SOS Alarm, 3:36:05.3, 281) Ullrika Frisk, , 3:36:23.5, 282) Theres Andersson, , 3:36:57.1, 283) Claes Lindesvärd, , 3:37:02.1, 284) John Nordmark, , 3:37:10.7, 285) Robert Kölby, , 3:37:48.7, 286) Peter Nilsson, , 3:39:04.1, 287) Carina Ransved, , 3:39:04.2, 288) Åsa Nilsson, Åre slk, 3:39:36.2, 288) Kerstin Brandt, , 3:39:36.2, 290) Love Elinder, , 3:41:07.6, 291) Hanna Ekstrand, , 3:42:50.4, 292) Helena Lindström, , 3:43:55.1, 293) Helena Franzon, Boo skidklubb, 3:44:26.5, 294) Marica Pettersson, , 3:44:54.4, 295) Sara Leijon, Storvreta IK, 3:45:23.3, 296) Hanna Groundstroem, , 3:47:11.8, 297) Bengt Lindström, Fänsboda SK, 3:48:03.8, 298) Jan Andhagen, Fänsboda ISA, 3:48:04.7, 299) Åsa Drakenberg, Fondkollen.se, 3:48:10.5, 300) Sandra Thorberg, , 3:48:53.0, 301) Katarina Öhman, Bockträsk SK, 3:49:07.8, 302) Sofia Elofsson, , 3:49:48.4, 303) Leif Johansson, , 3:49:49.3, 304) Roger Ytterström, viljans if, 3:50:04.3, 305) Evalena Vallo, Orrvikens IK, 3:52:51.3, 306) Linnea Olofsdotter, , 3:53:05.7, 307) Annelie Paulsson, , 3:54:21.0, 308) Mikaela Krantz, , 3:54:44.9, 309) Johanna Edvardsson, , 3:55:38.0, 310) Göte Grubb, , 3:56:20.4, 311) Marie Gyllenberg, Bromma IF, 3:57:29.1, 312) Ceclia Kaijser, , 3:58:03.9, 313) Frithjof Kronblad, , 3:58:11.5, 313) Birgitta Kronblad, , 3:58:11.5, 315) Jakob Abrahamsson, , 3:58:27.8, 316) Nina Jönsson, ICA, 3:58:43.1, 317) Heidi Samstad, , 3:59:02.7, 318) Tone Brendløkken, , 3:59:02.8, 319) Maria Thaís Affonso, , 3:59:30.5, 320) Eva Avenberg, , 3:59:53.4, 321) Christina Juhlin-Dannefelt, , 3:59:55.4, 322) Jan Thörnell, , 4:00:17.9, 323) Jörgen Scribe, , 4:00:26.1, 324) Margareta Jonsson, , 4:00:26.9, 325) Per Larsson, , 4:01:41.2, 326) Ola Camber, , 4:02:26.2, 327) Gunilla Camber, , 4:03:56.1, 328) Kerstin Halen, , 4:04:44.6, 329) Hans Lindström, , 4:04:49.3, 330) Elisabeth Asp, , 4:04:54.1, 331) Annelie Berg, , 4:06:32.0, 332) Jörgen Berg, , 4:06:32.9, 333) Marie Kjellberg, , 4:06:38.9, 334) Marina Tell Eskildsen, , 4:08:01.2, 335) Kicki Perström, , 4:08:01.3, 336) Anna Lundén, , 4:09:27.0, 337) Malin Högberg, Vibbygerå sk, 4:11:35.4, 338) Johan Forssblad, , 4:11:38.4, 339) Eva Samuelsson, , 4:11:46.2, 340) Cecilia Stenberg, , 4:12:38.0, 341) Sofia Bårman, , 4:13:20.6, 342) Eva Hyttstrand Aspestad, Huså, 4:14:09.9, 343) Åsa Wahlström, , 4:15:49.6, 344) Mårten Wahlström, , 4:15:50.0, 345) Torbjörn Sjö, , 4:16:05.9, 346) Anette Sjö, , 4:16:07.3, 347) Carl Carlin, Söders SOL Tyresö, 4:16:17.9, 348) Elisabeth Carlin, Söders SOL Tyresö, 4:16:20.2, 349) Barbro Krantz, , 4:16:51.7, 350) Anna Rönnholm, , 4:18:47.3, 351) Margareta Engvall, , 4:19:13.7, 352) Marita Andersson, , 4:19:13.9, 353) Pernille Karlsen, , 4:21:54.1, 354) Kristina Nejne Lindblad, SOS Alarm, 4:24:05.4, 355) Cino Grahn, , 4:27:32.8, 356) Sara Brodahl, , 4:27:36.2, 357) Pernilla Hammar Rognøy, Duveds IF, 4:33:08.4, 358) Sofia Holm, , 4:36:44.9, 359) Sara Holm, , 4:36:47.8, 360) Per Persson, , 4:37:40.5, 361) Anna Källström, , 4:37:44.4, 362) Lena Hägglund, , 4:39:48.2, 363) Lena Book, Marieby GIF, 4:39:48.6, 364) Morgan Karlander, , 4:44:15.6, 365) Mikael Jonsson, viljans if, 4:45:44.6, 366) Malin Jonsson, SOS Alarm, 4:57:40.0, 367) Catherine Håll, , 5:01:42.2, 368) Linda Elingsbo Lidman, , 5:01:42.3, 369) Elisabeth Noren, Glada Laxar & Skidåkare IF, 5:06:13.9, 370) Tova Björkqvist, , 5:14:51.6, 371) Sara Lundgren, , 5:14:51.9, 372) Mats Mungsgård, , 5:19:12.4, 373) Eva Gustafsson, , 5:22:35.0, 374) Anna Lindström, Hudiksvalls IF, 5:22:35.2.