Annons
Vidare till ltz.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

PRO Hoting

2013 års julfest som firades på Solgården besöktes av ett 60-tal seniorer. Ordförande Paul Nilsson hälsade alla välkomna och bjöd till bords. Ett digert julbord som tillagats av festkommitténs fyra damer och som innehöll alla traditionella rätter hade dukats upp. Risgrynsgröten med mandel avslutade måltiden. Efter maten bjöds på kaffe med saffranskaka

Under hela kvällen underhölls sällskapet av trubaduren och entertainern Ewert Marcusson. Hans historieberättande och spridda underhällning under kvällen uppskattades stort. Föreningens sångkör som av olika skäl var decimerad medverkade också. Tre medlemmar rappade en egen skriven text.

Tomte med utdelning av julklappar är alltid ett säkert kort även när seniorer har julfest Stämningen var hela kvällen mycket god och alla var nöjda och tillönskade varandra en god jul.

Till 2014 års första medlemsmöte kom drygt 20 personer trots halka och kyla.

Huvudsakliga innehållet i dagordningen handlade om planering av föreningens verksamhet närmaste tiden. Vårterminens studiecirklar presenterades: engelska, linedance, stavgång, gladgympa, tvåändsstickning och en samtalsgrupp för män med manlig ledare. Ett önskemål om bokcirkel lämnades också in.

Vidare diskuterades administrering och planering av tisdagsträffarna. Svenska kyrkan deltar vid två tillfällen under terminen och det kommer att spelas bingo en gång per månad

Programmen för övriga tisdagar är i planeringsstadiet.

Eva Pettersson från Bygdens framtid informerar om deras kommande verksamhet vid medlemsmötet i februari.

Kerstin Sjölander