Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Präst använde församlingens kontokort till privat konsumtion

En präst i länet får tre års prövotid efter att han använt församlingens kontokort till privat konsumtion.

Annons

Prästen arbetade i en församling i länet när han använde församlingens kontokort för privat bruk, totalt förskingrade han 8 500 kronor. Dessa pengar har betalats tillbaka och prästen har lämnat sin anställning.

Nu har domkapitlet i Härnösands stift tagit ställning om prästens framtid. Domkapitlet anser att prästen genom att utnyttja sin förtroendeställning skadat det anseende en präst bör ha. Prästen har betalat tillbaka pengarna och tagit itu med sin livssituation.

Detta talar till prästens fördel enligt domkapitlet som väljer att ge honom tre års prövotid. Om prästen missköter sig under de kommande tre åren kan han förlora sin rätt att vara präst.