Annons
Vidare till ltz.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Polisen vill se mer stöd till de unga

Alexandra Hägglund, polis i ungdomsgruppen, är frustrerad över att utsatta ungdomar får för lite hjälp. Därför vill hon veta vad politikerna tänker göra åt situationen.

En av frågorna som har kommit in i LT:s valsatsning #kandulova kommer från Alexandra Hägglund, polis i ungdomsgruppen. Så här lyder hennes fråga:

Kan du lova att socialtjänsten får mer pengar för att ta hand om våra ungdomar. Jag jobbar på polisens ungdomsgrupp och ibland blir frustrationen stor.

Svaret på Alexandra Hägglunds fråga blir ett enigt ja från politikerna.

JA – Ja, det är ytterst viktigt att avsätta mer pengar till socialtjänsten, så att bra insatser kan göras för de ungdomar som har problem. – Christina Hedin, Vänsterpartiet

JA – Vi vill också satsa på samarbete med skola och föreningsliv. Där kan man tidigt upptäcka ungdomar som är i riskzonen, och vi skulle kunna förebygga det på tidigt stadium. – Karin Thomasson, Miljöpartiet

JA – Förebyggande arbetet vilar inte bara på en eller två aktörer. Länet är litet och alla måste vara med i kampen mot droger.Det är metoderna för att nå målen vi vill ändra på. – AnnSofie Andersson, Socialdemokraterna

JA – Drogmissbruket bland våra ungdomar i Östersund måste hejdas! Kommunen ska satsa på fältarbete liknande den tidigare fältarbetsgruppen och placera socialarbetare hos polisen. – Margareta Widell, Folkpartiet

JA – ABSOLUT JA! Vi måste ha tillbaka Fältis och de pengar vi lägger på förebyggande har vi tillbaka flera gånger om i amfetaminstaden Östersund. – Lillemor Brandum, Kristdemokraterna

JA – Absolut: Sd vill tillsätta medel för att införa fältarbetsgruppen igen. – Peter Johansson, Sverigedemokraterna

JA – TVEKLÖST JA! Moderaterna har hela tiden varit emot nedläggningen av fältarbetsgruppen som (S) med stödpartier röstade igenom. Tord Jemteborn (M) har flera ggr föreslagit att återstarta Fältarbetsgruppen OCH placera socialsekreterare på Polishuset. – Pär Jönsson, Moderaterna

På www.ltz.se/kandulova kan du ställa frågor och få svar från dina lokala politiker.