Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Minnessten med Glitter tas bort

Annons


Pedofildömde sångaren Gary Glitter får inte längre representeras med en minnessten på Cavern Club i Liverpool. Tegelstenen, med Glitters namn, har suttit på en av klubbens väggar - men nu ska det bort, rapporterar brittiska NME.

Egentligen ville inte klubbens ägare montera bort minnesstenen, eftersom att de ansåg att den var "av historisk betydelse". Men efter påtryckningar från politiker och olika organisationer ska den avlägsnas. I stället föräras Liverpoolsångaren Pete Wylie en egen tegelsten i den legendariska klubblokalen, där Beatles en gång inledde karriären.

Den forne glamrockstjärnan Gary Glitter släpptes ur ett fängelse i Vietnam tidigare i höstas efter att ha avtjänat ett 27 månader långt straff för sexuella övergrepp mot två minderåriga flickor.

Mer läsning

Annons