Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Många mindes Strandgatan

/
  • Folke Lindqvist och Alf Johansson var två av besökarna på vernissagen.  De kände igen mycket i de gamla fotografierna från Strandgatan.

Annons
Många tog chansen att se bildutställningen om Strandgatan under öppningen på Jamtli i söndags. Utställningen har sammanställts i samarbete mellan Jamtli och Föreningen gamla Östersund, vars vice ordförande Sven-Erik Tornving invigningstalade. Örjan Velander, Sven "Lima" Hansson, Kjell Nilsson, Stig Modin och Lars Örjan Sjölin ur föreningens fotogrupp fanns på plats och gladde sig över intresset. Utställningen finns kvar till den 23 november.
I länsbibliotekets lokaler finns också en bildutställning som föreningens fotogrupp anordnat med anledning av att bibliotekslokalerna firar 50 år. Den visar bilder från bibliotekets utveckling och östersundsbilder från 1950-talet. Utställningen är öppen till slutet av vecka 44.

Mer läsning

Annons