Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Här är resultaten från Waplanspelen

Annons

FRIIDROTT

KROKOM, WAPLANSPELEN

Herrar

100 meter: 1) Hjalmar Sundvall, Riviera 11.28, 2) Oskar Lindberg, ÖGIF 11.32.

200 m: 1) Oskar Lindberg, 23.00, 2) Hjalmar Sundvall, 23.22.

400 m: 1) Joel Håkansson, ÖGIF 56.49, 2) Johan Norberg, Trångsviken 62.47.

800 m: 1) Håkan Svedberg, Brunflo 2.29,12.

3000 m: 1) Per Erik Hellström, Sportsgym 9.01,10, 2) Mårten Persson, Trångsviken 10.10,11.

Höjd: 1) Calle Lindman, Castor 1.85.

Stav: 1) Samuel Wiktorsson, Trångsviken 3.80.

Längd: 1) Oskar Lindberg, 6.49, 2) Samuel Wiktorsson, 5.79.

Spjut: 1) Henrik Sjöstrand, Castor 57.71, 2) Fredrik Persson, Riviera 50.39.

5000 m: 1) Andreas Fahlén, IFK Umeå 14.52,97.

P17

100 m: 1) Jakob Lindström, Castor 11.83, 2) Jonatan Paulsson Bixo, ÖGIF 11.98

200 m: 1) Jonatan Paulsson Bixo, 24.42.

1500 m: 1) Daniel Alemu, Trångsviken 4.32,56, 2) Johan Borgström, Sundsvall 4.35,71.

3000 m: 1) Max Novak, Trångsviken 9.56,85, 2) Kim Hammersjö-Fälth, Brunflo 12.02,46.

Höjd: 1) Jakob Lindström, 1.70.

Längd: 1) Jakob Lindström, 5.28.

Slägga: 1) Simon Lundstedt, Trångsviken 50.13.

P15

100 m: 1) Karel Novak, Trångsviken 12.93, 2) Johan Stenlund, ÖGIF 13.07, 3) Erik Orrel, Strömsund 13.44.

300 m: 1) Jens Wikström, Strömsund 45.03, 2) Nils Gunnarsson, Sundsvall 45.98.

800 m: 1) Nils Gunnarsson, 2.30,22, 2) Jens Wikström, 2.35,59.

Höjd: 1) Oskar Antonsson, Trångsviken 1.63, 2) Erik Orrel, 1.63.

Längd: 1) Jens Wikström, 4.87, 2) Oskar Antonsson, 4.82, 3) Johan Stenlund, ÖGIF 4.71.

Tresteg: 1) Johan Alsing, ÖGIF 10.57, 2) Erik Orrel, 9.99.

Kula: 1) Oskar Antonsson, 10.22, 2) Johan Jonsson, Strömsund 7.64.

Diskus: 1) Oskar Antonsson, 35.47, 2) Erik Orrel, 20.17.

Slägga: 1) Erik Orrel, 27.59. 2) Oskar Antonsson, 26.63.

Spjut 1) Oskar Antonsson, 39.01, 2) Johan Alsing, 29.51.

P13

809 m: 1) Bereket Gada Wayu, Norge 10.33, 2) Jonathan Wigren, Vingarna 10.79.

200 m: 1) Bereket Gada Wayu, 25.94, 2) Oliver Danielsson, ÖGIF 29.07.

60 m häck: 1) Bereket Gada Wayu, 9.74, 2) Jonathan Wigren, 9.92.

Höjd: 1) Jonathan Wigren, 1.38, 2) Oliver Danielsson, 1.35.

Längd: 1) Jonathan Wigren, 4.86., 2) Oliver Danielsson, 4.75.

Kula: 1) Bereket Gada Wayu, 9.79, 2) Andreas Silfver, Trångsviken 5.05.

Diskus: 1) Jonathan Wigren, 26.47, 2) Andreas Silfver, 13.81.

Slägga: 1) Jonathan Wigren, 33.15.

Spjut: 1) Elias Wiklander, Timrå 27.25, 2) Olle Forss, Marieby 19.12.

Damer

100 m: 1) Ida Westfält, Vemhån 13.63, 2) Josefine Jirhed, Trångsviken 13.68.

200 m: 1) Josefine Jirhed, 28.62.

Stav: 1) Ida Westfält, 2.30.

Längd: 1) Ida Westfält, 4.73.

Diskus: 1) Lovisa Sjöstrand, Casdtor 38.32.

Slägga: 1) Lovisa Sjöstrand, 39.97.

Spjut: 1) Lovisa Sjöstrand, 34.64.

F17

100 m: 1) Oda Aakervik, Norge 13.23, 2) Julie Dahl, do 14.44.

200 m: 1) Oda Aakervik, 28.11, 2) Julie Dahl, 30.04.

800 m: 1) Clara Sagnes Wågan, Norge 2.30,22.

1500 m: 1) Clara Sagnes Wågan, 5.12,88.

Längd: 1) Lovisa Sjöstrand, Castor 4.71.

Kula: 1) Lovisa Sjöstrand, 13.74.

F15

100 m: 1) Anna Engelin, ÖGIF 13.16, 2) Mariell Bodin, Vemhån 13.80, 3) Nora Holstad Normeland, Norge 14.11, 4) Elin Backlund, Marieby 14.14, 5) Stina Westin, ÖGIF 14.25, 6) Fanny Jonsson, do 14.46.

300 m: 1) Anna Engelin, 42.53, 2) Wilma Marcusson, Trångsviken 45.73, 3) Elin Backlund, 45.84, 4) Elin Marcusson, Trångsviken 46.15.

800 m: 1) Anna Engelin, 2.27,87, 2) Elin Marcusson, 2.32,24, 3) Wilma Marcusson, 2.35,79.

300 m häck: 1) Elin Backlund, 51.20, 2) Sanna Pettersson, ÖGIF 51.22.

Höjd: 1) Sanna Pettersson, 1.55, 2) Nora Holstad Normeland, 1.52, 3) Stina Westin, 1.45, 4) Mariell Bodin, 1.45.

Stav: 1) Anna Engelin och Frida Jonsson, ÖGIF 2.50.

Längd: 1) Emelie Nyman Wänseth, ÖGIF 5.18, 2) Karolina Svensson, Marieby 4.63, 3) Stina Westin, 4.62, 4) Elin Rekstad, Norge 4.60, 5) Elin Backlund, 4.56, 6) Nora Holstad Normeland, 4.53.

Tresteg: 1) Emelie Nyman Wänseth, 11.56, 2) Stina Westin, 9.54, 3) Elin Backlund, 9.50.

Kula: 1) Emelie Nyman Wänseth, 11.90, 2) Nora Holstad Normeland, 10.78, 3) Linnea Carpenter, ÖGIF 10.33, 4) Elin Rekstad, Norge 9.56.

Diskus: 1) Emelie Nyman Wänseth, 30.86, 2) Maria Granrud Aune, Marieby 29.81, 3) Karolina Svensson, 28.16.

Slägga: 1) Elina Karvonen, Vingarnba 40.35, 2) Annika Johansson, Strömsund 33.71, 3) Maria Granrud Aune, 30.69.

Spjut: 1) Emelie Nyman Wänseth, 38.57, 2) Silje Marie Havik, Norge 33.57, 3) Elina Karvonen, 32.53, 4) Nora Holstad Normelabnd, 30.88, 5) Anna Engelin, 27.34.

F13

80 m: 1) Emma Hågensen, Norge 11.48, 2) Anna Backman, Vemhån 11.50, 3) Sandra Berglund, Trångsviken 11.51.

200 m: 1) Sandra Berglund, 29.49, 2) Hanna Näslund, Trångsviken 29.73, 3) Anna Backman, 29.90

800 m: 1) Hanna Näslund, 2.33,19, 2) Tilde Bångman, Trångsviken 2.34,82, 3) Emma Hågensen, 2.41,37.

60 m häck: 1) Fanny Engström, ÖGIF 11.50, 2) Sandra Berglund, 11.68.

Höjd: 1) Anna Alavaara, Vingarna 1.38, 2) Fanny Engström, 1.38, 3) Anna Backman, 1.32.

Längd: 1) Sandra Berglund, 4.36, 2) Anna Backman, 4.30, 3) Maria Novak, Trångsviken 4.21, 4) Emma Hågensen, 4.21.

Kula: 1) Elina Karvonen, Vingarna 12.14, 2) Viola Nordin, Timrå 10.23, 3) Sandra Berglund, 9.20.

Diskus: 1) Elina Karvonen, 36.62, 2) Viola Nordin, 24.51, 3) Sandra Berglund, 20.72.

Slägga: 1) Elina Karvonen, 49.09, 2) Viola Nordin, 29.15.

Spjut: 1) Elina Karvonen., 33.18, 2) Sandra Berglund, 23.99, 3) Fanny Engström, 21.28.