Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Gigantiskt skottande räddade anrikt lopp

Åsarnas junior Edvard Sundman var klart snabbast, inklusive alla seniorer, när Sigvard Jonssons Minne avgjordes i lördags.

Annons

Edvard Sundman fick sluttiden 24,49 över de 10,8 kilometrarna och med den noteringen var han 34 sekunder snabbare än herrseniorsegraren och klubbkamraten Anton Karlsson.

Meriterade Linn Sömskar, Umeå, tog hem damklassen, men bara fem sekunder före Elin Mohlin, Sollefteå.

Även på damsidan hade vi en snabb junior i Ebba Andersson, Sollefteå, som med sin tid slagit sig in som delad tvåa i damseniorklassen. Ebba Andersson vann nu D 17-18 med 39 sekunders marginal.

Arrangörerna hade ett svettigt jobb för att över huvud taget få till en varvbana. Regnet hade tagit i princip all snö på Rossöns banområde och länge såg det märkt ut för tävlingen.

Men ett gigantiskt skottande med 400 traktorskopor plus mankraft, ordnade ändå fram en åkbar varvbana. Med tanke på omständigheterna blev det riktigt bra förhållanden.

Visserligen fick banlängden på herrsenior– och herrjuniorklasserna kortas ner. Nu åkte samtliga seniorer och juniorer, damer och herrar, 10,8 kilometer eller sex varv.

Någon gång har Sigvard Jonssons minne måst ställas in på grund av kyla, men aldrig för snöbrist. Nu var det nära, men ideellt arbete av stora mått fixade alltså evenemanget till sist som totalt såg 180 startande, vilket var en bra siffra.

Tyvärr tvingades dock söndagens Stenhammarslopp i Backe ställas in på grund av att snön tinat bort.

------------------------

RESULTAT: Sigvard Jonssons Minne

H 21, 10,8 km, (8 i mål): 1) Anton Karlsson, Åsarna, 25,23, 2) Rasmus Hörnfeldt, ÖSK, 25,31, 3) Mattias Bångman, Offerdal, 25,54, 4) David Nordström, Umeå, 25,55, 5) Victor Hallquist, Åsarna, 25,58.

D 21, 10, 8 km, (9): 1) Linn Sömskar, Umeå, 27.29, 2) Elin Mohlin, Sollefteå, 27,34, 3) Evelina Settlin, Hudiksvall, 27,49, 4) Evelina Bångman, Offerdal, 28,01, 5) Lisa Dahl, do, 28,02, 6) Caroline Glännerud, Hudiksvall, 28,52.

H 19-20, 10,8 km, (9): 1) Edvard Sundman, Åsarna, 24,49, 2) Björn Sandström, Täfteå, 24,54, 3) Jens Burman, Åsarna, 25,10, 4) Olov Roos, ÖSK, 25,30, 5) Emil Svensson, Åsarna, 25,47, 6) Henrik Ottosson, do, 25,55.

D 19-20, 10, 8 km, (6): 1) Hedda Bångman, Offerdal, 28,39, 2) Emma Rusth, Stockvik, 29,54, 3) Sara Hägesten, Sollefteå, 30,17, 4) Sofia Myhr, Funäsdalen, 30,23.

H 17-18, 10, 8 km, (4): 1) Marcus Fredriksson, Lycksele, 24,40, 2) Elias Dahl, Offerdal, 26,10, 3) Filip Åslin, Stockvik, 29,45.

D 17-18, 10,8 km, (5): 1) Ebba Andersson, Sollefteå, 27,34, 2) Jenny Solin, do, 28,13, 3) Wilma Jönsson, ÖSK, 30,32.

H16, 3,6 km, (3): 1) Erik Holmgren, Stugun, 9,06, 2) Karel Novak, Offerdal, 9,18, 3) Tobias Olsson, Åsarna, 9,35.

D16, 3,6 km, (4): 1) Amanda Nordqvist, Ramsele, 10,18, 2) Natalia Forss, ÖSK, 10,51, 3) Mirelle Andersson, Sollefteå, 11,07.

H 15, 3,6 km, (2): 1) Andreas Hjelm, ÖSK, 9,44, 2) Emil Ragnarsson, Offerdal, 10,56.

D 15, 3,6 km, (3): 1) Anja Svedholm, ÖSK, 11,03, 2) Anna Tegaj, Strömsund, 12,04, 3) Frida Östman, Rossön, 13,08.

H 14, 3,6 km, (7): 1) Erik Engelin, Offerdal, 9,08, 2) Pontuis Wikström, Hägglunds, 9,35, 3) Linus Berglund, Järpen, 9,53, 4) Kasper Vikén, Åsarna, 10,41.

D 14, 3,6 km, (7): 1) Gabriella Pålsson, Utrikes, 9,35, 2) Julia Albertsson, Stugun, 9,59, 3) Maria Novak, Offerdal, 10,16, 4) Emma Jönsson, ÖSK, 10,22.

H 13, 1,8 km, (8): 1) Robin Ivansson, Offerdal, 4,31, 2) Erik Hennings, ÖSK, 4,56, 3) Elias Ragnarsson, Offerdal, 5,12, 4) Vilhelm Korpela, Sollefteå, 5,41.

D 13, 1,8 km, (5): 1) Tilde Bångman, Offerdal, 4,43, 2) Ida Andersson, ÖSK, 4,44, 3) Elin Andersson, do, 4,50.

H 12, 1,8 km, (9): 1) Gustav Hedström, ÖSK, 5,18, 2) Axel Matsson, Ås, 5,43, 3) Isac Morin, Utrikes, 5,49, 4) Jon Nilsson, Offerdal, 5,55, 5) Sixten Svedholm, ÖSK, 6,30, 6) Anton Olsson, Åsarna, 7,02.

D 12, 1,8 km, (5): 1) Anna Novak, Offerdal, 5,25, 2) Hanna Bångman, do, 5,59, 3) Johanna Pahlin, Sollefteå, 6,10.

------------------------

RESULTAT: Sigvard Jonssons Minne

H 21, 10,8 km, (8 i mål): 1) Anton Karlsson, Åsarna, 25,23, 2) Rasmus Hörnfeldt, ÖSK, 25,31, 3) Mattias Bångman, Offerdal, 25,54, 4) David Nordström, Umeå, 25,55, 5) Victor Hallquist, Åsarna, 25,58.

D 21, 10, 8 km, (9): 1) Linn Sömskar, Umeå, 27.29, 2) Elin Mohlin, Sollefteå, 27,34, 3) Evelina Settlin, Hudiksvall, 27,49, 4) Evelina Bångman, Offerdal, 28,01, 5) Lisa Dahl, do, 28,02, 6) Caroline Glännerud, Hudiksvall, 28,52.

H 19-20, 10,8 km, (9): 1) Edvard Sundman, Åsarna, 24,49, 2) Björn Sandström, Täfteå, 24,54, 3) Jens Burman, Åsarna, 25,10, 4) Olov Roos, ÖSK, 25,30, 5) Emil Svensson, Åsarna, 25,47, 6) Henrik Ottosson, do, 25,55.

D 19-20, 10, 8 km, (6): 1) Hedda Bångman, Offerdal, 28,39, 2) Emma Rusth, Stockvik, 29,54, 3) Sara Hägesten, Sollefteå, 30,17, 4) Sofia Myhr, Funäsdalen, 30,23.

H 17-18, 10, 8 km, (4): 1) Marcus Fredriksson, Lycksele, 24,40, 2) Elias Dahl, Offerdal, 26,10, 3) Filip Åslin, Stockvik, 29,45.

D 17-18, 10,8 km, (5): 1) Ebba Andersson, Sollefteå, 27,34, 2) Jenny Solin, do, 28,13, 3) Wilma Jönsson, ÖSK, 30,32.

H16, 3,6 km, (3): 1) Erik Holmgren, Stugun, 9,06, 2) Karel Novak, Offerdal, 9,18, 3) Tobias Olsson, Åsarna, 9,35.

D16, 3,6 km, (4): 1) Amanda Nordqvist, Ramsele, 10,18, 2) Natalia Forss, ÖSK, 10,51, 3) Mirelle Andersson, Sollefteå, 11,07.

H 15, 3,6 km, (2): 1) Andreas Hjelm, ÖSK, 9,44, 2) Emil Ragnarsson, Offerdal, 10,56.

D 15, 3,6 km, (3): 1) Anja Svedholm, ÖSK, 11,03, 2) Anna Tegaj, Strömsund, 12,04, 3) Frida Östman, Rossön, 13,08.

H 14, 3,6 km, (7): 1) Erik Engelin, Offerdal, 9,08, 2) Pontuis Wikström, Hägglunds, 9,35, 3) Linus Berglund, Järpen, 9,53, 4) Kasper Vikén, Åsarna, 10,41.

D 14, 3,6 km, (7): 1) Gabriella Pålsson, Utrikes, 9,35, 2) Julia Albertsson, Stugun, 9,59, 3) Maria Novak, Offerdal, 10,16, 4) Emma Jönsson, ÖSK, 10,22.

H 13, 1,8 km, (8): 1) Robin Ivansson, Offerdal, 4,31, 2) Erik Hennings, ÖSK, 4,56, 3) Elias Ragnarsson, Offerdal, 5,12, 4) Vilhelm Korpela, Sollefteå, 5,41.

D 13, 1,8 km, (5): 1) Tilde Bångman, Offerdal, 4,43, 2) Ida Andersson, ÖSK, 4,44, 3) Elin Andersson, do, 4,50.

H 12, 1,8 km, (9): 1) Gustav Hedström, ÖSK, 5,18, 2) Axel Matsson, Ås, 5,43, 3) Isac Morin, Utrikes, 5,49, 4) Jon Nilsson, Offerdal, 5,55, 5) Sixten Svedholm, ÖSK, 6,30, 6) Anton Olsson, Åsarna, 7,02.

D 12, 1,8 km, (5): 1) Anna Novak, Offerdal, 5,25, 2) Hanna Bångman, do, 5,59, 3) Johanna Pahlin, Sollefteå, 6,10.