Annons
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Föreningsliv: PRO Fjällviolen

Annons

PRO Fjällviolen i Funäsdalens årsmöte den 16 mars hölls även i år på Hotell Funäsdalen och med 42 medlemmar närvarande. Ordförande Jenny Moen hälsade alla välkomna och öppnade mötet. Därefter parentation med en tyst minut och Lars Lorentzi läste en dikt av Bo Setterlind. 13 nya medlemmar har tillkommit under 2013. Gunnar Abrahamsson valdes till att leda dagens förhandlingar och Lars Lorentzi som sekreterare. Verksamhetsberättelsen föredrogs av sekreteraren och visade en aktiv förening med många aktiviteter på gång, och kassören redogjorde för 2013 års ekonomi. Dagens ordförande är även revisor, och lämnade revisorernas rapport. Styrelsen beviljades ansvarsfrihet. Arvodet förblev oförändrat.

Styrelsen: Jenny Moen ordförande, Lars Lorentzi sekreterare, Inez Olsson kassör omval, studieorganisatör vakant tills vidare. Ordinarie ledamöter Allan Norberg, Alf Jonsson omval, Ingrid Nordlinder nyval ersättare Ritva Kojan och Sonja Ljungberg. Valberedningen nyvald Christina Ling, Märta Svensdotter samt nyvald ersättare Inge Olofsson.

Därefter rapporter: från Fjällsol – så resultatet av höstens prisundersökning, om kontakter angående föreningens lokal fråga, samt från samorganisationens årsmöte om resor bland annat.

Efter lunchen i hotellets matsal, avslutning i möteslokalen med musik till kaffet av föreningens egna spelmän Alf Jonsson och Rolf Olsson, förstärkta med Christer Olsson, samt lottdragning och som sista punkt visade och ledde Karin Ahlstedt redskap och rörelser från det nystartade sittgympa programmet.

Jenny Moen tackade dagens ordförande Gunnar Abrahamsson och övriga medlemmar för engagemang och visat intresse. 2013 är nu lagt till handlingarna, och vi ser framför oss ett minst lika aktivt 2014.

Inez Olsson