Annons
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Föreningsliv: Hammerdals konstförening

Annons

Hammerdals konstförening har genomfört sin årliga vårliga konstresa. I år var det konst i Danmark som var ämnet. Den 22 april lämnade 25 medlemmar ett gråkallt Jämtland och var efter några timmar framme och njöt av försommaren i Köpenhamn.

Första studiedagen blev det tågresa till Louisiana strax söder om Helsingör, ett strålande centrum för konst i många former. Besöket inleddes med besök i parken. Blommande magnolior och rododendron tävlade med parkens skulpturer om besökarnas uppmärksamhet.

Reseledningen hade engagerat konstvetaren Ivar Tornéus från Umeå att följa med för att beskriva och förklara. Han har varit med på föreningens resor tidigare och hans första uppgift nu var att öppna våra ögon för skulpturerna i Louisianas park.

"Aha", tänkte många, sedan Ivar gett oss råd om hur vi skulle betrakta. Och plötsligt var en svårförståelig skapelse underlag för tankar och reflektioner, inte bara ett livlöst ting. En av den moderna abstrakta konstens stora personer är svenska Hilma af Klint. En stor utställning av hennes verk visades i Louisiana. Den var för tillfället museets attraktion, vilken uppskattades av oss och några blev kvar där länge.

Dagen efter besöktes Statens Museum för Kunst där vi fick se många stora mästares verk. Ivar Tornéus hade valt ut ett antal gobitar – highlights är en modernare benämning. Där fanns verk av Emil Nolde, Henri Matisse, danskarna Edvard Weie och Harld Giersing, för att nämna några. Strax intill ligger det Hirschsprungske museet där vi bland annat njöt av stämningsfulla verk av Skagenmålaren Peder Severin Kröyer samt porträtt och vackra interiörer av Vilhelm Hammershöi.

Tredje dagen inleddes med en betraktelse över arkitekturen kring Nytorv och därefter besöktes Vår Frälsares kyrka med bland annat Thorvaldsens Kristusskulptur. Det var en lämplig inledning till nästa besöksobjekt som var Thorvaldsens museum som innehåller en stor samling av mästarens skulpturer, reliefer och friser. Sista besöksplats var Ny Carlsberg Glyptotek, en donation av bryggeriet Carlsbergs ägare Carl Jacobsen, som skänkt byggnaden och sin konst till samhället. Där beskådade vi egyptiska skulpturer, målningar av Paul Gauguin, skulpturer av Edgar Degas och mycket mera.

Det var inte bara konst som stod på programmet. Även trevlig samvaro med god mat och glada historier på jämtska förgyllde. En kväll njöt vi av balett på Det Kongelige Teater.

En mycket innehållsrik konstresa blev det även i år och det tar sin tid att smälta intrycken. Alla var nöjda och föreningens ordförande och resans initiativtagare Anita Olofsson kan summera ännu en framgång.

Ingvar Gustafsson