Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Föreningsliv: Föreningen Gamla Hornsberg

Annons

Föreningen Gamla Hornsberg hade medlemsmöte 12 maj I Hornsbergskyrkan samlingssal. Ordförande Åke Karlsson kunde hälsa drygt 60-talet medlemmar välkomna, bland dem som nya medlemmar Eva Åsberg, Susan Björklund och Åke Karlsson. Kassören meddelade att ytterligare tre medlemspaket hade delats ut till eventuellt nya medlemmar. Ett särskilt varmt välkommen riktades också till kvällens föredragshållare Catarina Lundström.

Mats Malmqvist meddelade att föreningen erhållit följande gåvor, nämligen sju inramade fotografier över Östersund från Lasse Olsson samt ett antal av Frösökrönikan från Birgitta Österman.

Kvällen avslutades med gott fika och att Catarina Lundström berättade om kaffets väg från östra Afrika via Europa för att så småningom nå vårt land. Hon berättade också om berömda caféer ute i Europa och avslutningsvis om cafélivet i Östersund, där många av våra medlemmar bidrog med intressanta berättelser från egna upplevelser.

Nästa gång föreningens medlemmar träffas blir den 24 juni, då vi gör vår årliga sommarutflykt, som i år går till Handöl.

Gullan Sterner