Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

De är nominerade till årets Guldgala

Under gårdagskvällen presenterades de nominerade företagen i Guldgalan 2010. LT har hela listan.

Annons

Nominerade 2010:

Årets Exportföretag: Klättermusen AB, Snö of Sweden AB, Woolpower Östersund AB.

Peak Innovation Award: Klättermusen AB, Nationellt Vintersportcentrum, Bracke Systems AB.

Årets IT entreprenör: Streamingbolaget/Absoft, Johan Klitkou, Talk IT, Lena Johansson, Adeprimo/Tulo, Mattias Rosberg.

Årets Turistföretagare: Fäviken Magasinet (Magnus Nilsson), Camp Åre (Tony Wallin), Fjällgården Hotell Åkersjön (Kent Halvarsson och Anette Åhlén).

Årets unga företagare: Andreas Eriksson (Nord Interactive AB), Mattias Ahlberg (Ahlberg Sweden AB), Caroline Fredin (VDLN Design Vemdalen).

Årets entreprenör: Björn Ericson (Fixit Maskin och Verktyg AB), Eva-Lena Grape, Marina Hansson, Marie Söderhielm (Åre Chockladfabrik), Ted Borgefjäll (Ovikens mekaniska AB).

Årets Gröna Guld: Fyrås Gård (Mats Johansson), Hara bröd (Kerstin Englund), Zorb center (Karl-Göran Söder).

Årets Hälsoföretag: H1 Communication, Skistar, Åre Chokladfabrik.

Årets företagare: Ola Andersson (Lofsdalens Fjällanläggningar), Jan Ottosson och Lars Ottosson (Ottossons Åkeri i Strömsund), Bengt Jonsson och Lennart Jonsson (Trangia), Jörgen Näslund och Annika Lindström (Firma Erik Holmgren), Gunnar Rödin, Marcus Rödin och Rebecka Rödin (Rödins Trä), Bodil Hjort, Sven-Erik Hjort, Tommie Hjort (Hjorts Entreprenad och Mekaniska), Mikael Backlund, Katarina Bernhardsson (Ica Nära Gällö Livs), Jan Karlsson, Anneli Kålen (Brattlands Åkeri).

Årets Marknadsförare: Brands of Sweden, Tour of Jamtland, Länstrafiken.

Årets Tillväxtföretag: Woolpower Östersund AB, Attacus Mark och Maskin AB, AB Hammerdals Betonggjuteri.

Decenniets pristagare: Björn Bylander, Tobias Sjölander, Martin Lund (Loxysoft), Lena Näslund (Snö of Sweden), Fredrik Boberg, John Crawford-Currie (Magasin Åre), Stig Engström (Engcon).