
C-företrädare; ”Socialdemokraternas rapport är skrattretande”

– Socialdemokraternas rapport är skrattretande, jag är uppvuxen i länet och vet att det varit problem med primärvården under decennier.
– Jag vet också att en av de viktigaste orsakerna till detta är det Socialdemokratiska regeringsinnehavet.
Anders W Jonsson är Centerpartist och politisk sakkunnig på regeringskansliet. I går besökte han Östersund och partikamraterna och ville gärna kommentera Socialdemokraternas rapport.
– Nu kommer de med en glesbygdsrapport där de har förslag som egentligen bara försämrar läget. Inte minst med tanke på vad som har hänt här i länet.
Han pratar förstås om det fria vårdvalet som alla är skyldiga att införa och tar som exempel att de nu i Hoting får en privat läkarmottagning som etablerar sig.
– Det är inte enda stället i Sverige. På glesbygd och landsbygd öppnar privata läkare mottagning och då skriver de i rapporten att just detta ska de sätta stopp för, säger han något upprörd faktiskt.
– Det ska alltså vara landstingspolitiker som bestämmer var doktorn ska jobba. Det är direkt kontraproduktivt.
• I rapporten skriver de ganska mycket om specialistkompetens i glesbygdsmedicin, kommer det att locka läkare till glesbygd?
– Det är en liten, liten detalj i sammanhanget. Vi har läkarbrist i Sverige. Sedan 2006 har Alliansregeringen ökat examinationsfrekvenserna med 26 procent. Socialdemokraterna höll tillbaka läkarutbildningarna i åratal, tacka för att vi har brist på läkare i Sverige.
Han tror inte att problemet löses genom en specialistutbildning i glesbygdsmedicin.
• Ser du något som är bra i rapporten?
– Ja, Socialdemokraterna har klippt ut från regeringens IT-politik, allt som handlar om IT i vården, en patient - en journal, e-hälsa och så vidare är hämtat därifrån.
– Det som är provocerande är att det är stor skillnad på kvaliteten i vården, vi har världens bästa sjukvård men inte överallt. Lösningen på detta är enligt S en nationell kvalitetscertifiering, de ska alltså sitta i Stockholm och kontroller kvalitén på exempelvis hälsocentralen i Sveg. Landstinget måste ta sitt eget ansvar. Detta är bara trams.