Annons
Vidare till ltz.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Brunflo tappar spelare till Olofström

I fredags lämnade Kristoffer Pihlqvist Brunflo.

Nu har han fått en ny klubb.

Olofströms IK i division 1 F har i dag presenterat 20-årige Pihlqvist som sitt senaste nyförvärv.

– Detta är en bra skolad kille med hela ungdoms och juniortiden i Hv71. Han är rätt stor och tar för sig på isen men har även bra teknik. Trots hans relativt unga ålder så finns det också goda ledaregenskaper i Kristoffer, säger Simon Skoog, sportchef i Olofström, till klubbens hemsida.

– Han kan gå både som ytter och center vilket är positivt. Det känns bra att detta kunde lösa sig så snabbt när Mikkel lämnade och han var tillgänglig. Kristoffer ska vara spelklar till morgondagens match mot Kristianstad.

Det var i fredags som Kristoffer Pihlqvist gick in till Brunlos tränare och meddelade att han skulle lämna klubben.

– Han sa att han hade funderat ett tag, och kände att han ville hem. Som jag förstod det handlade det om hemlängtan, sa Agne Ericsson till Sporten sent i söndag.s

Kristoffer Pihlqvist är fostrad i HV71 och var som assisterande kapten med och tog SM guld med klubbens J20 förra året.

I Brunflo hann det bli 16 matcher och 11 poäng.