Annons
Vidare till ltz.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Biskopen visitationsdebuterar i Bräcke och Gällö

Den kyrkliga världen i Bäcke kommun går just nu lite på nålar, detta då Revsund, Sundsjö, Bodsjö och Bräcke-Nyhems församlingar mellan torsdag och söndag blir föremål för visitation av Härnösands stifts nya biskop Tuulikki Koivunen-Bylund.

Visitatonen är hennes första i karriären och det var in i det sista osäkert om den skulle kunna genomföras över huvud taget. Koivunen-Bylund har suttit fast i vulkanaska med risk att inte kunna ta sig hem från Tel Aviv.

Faran över lär nu ha blåsts och visitationen genomförs som planerat.

En av poängerna med en visitation är att biskopen skall träffa anställda, förtroendevalda och församlingens ideella medarbetare.

Representanter för församlingens förtroendevalda förväntas delta under hela visitationen.

Under visitationen medverkar förutom biskopen hennes närmaste uppvaktning i form av Leif Selling, stiftsadjunkt, Kristina Sohlberg, stiftsdiakon, Erik Bjermkvist, stiftskonsulent, Max Enander, stiftsjägmästare och Lena Hasselborg, biskopens administratör.

Lokala funktionärer blir Lennart Raswill, kontraktsprost Bräcke-Ragunda kontrakt, Eva Eriksson, kyrkoherde i Bräcke-Nyhem och Revsund, Sundsjö, Bodsjö församlingar, Monica Reinholtz, informationssekreterare.

Från Revsund, Sundsjö, Bodsjö församling deltar Birgitta Franzon, ordförande i kyrkofullmäktige, Hans Cederberg, vice ordförande i kyrkofullmäktige, Ingrid Kjelsson, ordförande kyrkorådet, Rubert Nilsson, vice ordförande kyrkorådet.

Från Bräcke-Nyhems församling deltar Eva-Britt Barchéus, ordförande i kyrkofullmäktige, Kerstin Åhlander, vice ordförande kyrkofullmäktige

Anna Lindström, som är ny ordförande i kyrkorådet, Bodil Karlsson, ny vice ordförande i kyrkorådet och Svante Bergqvist, ledamot i kyrkorådet.

De kyrkofunktionärer som deltar är Stephanus Neib, komminister, Eva-Britt Björklund, kantor, Michael Eriksson, kyrkomusiker, Margareta Stenlund, kantor, Birgitta Marklin, kantor, Kerstin Wallin, kantor, Gösta Brandt, diakon, Marcus Reinholtz, församlingsassistent, Gunilla Skoglund, församlingsassistent, Jenny Gustafsson, assistent/IT-samordnare, Leif Wolfenstein, kyrkogårdsföreståndare, Håkan Stölan, kyrkvaktmästare, Berth Burwall, kyrkvaktmästare, Atila Vas, kyrkvaktmästare, Peter Lindqvist, kyrkvaktmästare, Ronny Abrahamsson, kyrkvaktmästare, Doris Svensson, lokalvårdare, Helge Lindqvist, lokalvårdare, och Tommy Eriksson, lokalvårdare och kyrkvaktmästare.

Programmet inleds i Bräcke församlingshem och fortsätter med träff och andakt i Nyhems kyrka och församlingshem och dagen avslutas med kvällsmässa och träff med hembygdsföreningar i Sundsjö kyrka.

Fredagen inleds med besök av Bräcke skola i församlingshemmet i Bräcke, varefter följer andakt på nya Gellinergården, Gällö, och möte med företrädare för Bräcke kommun.

Bracke Forest AB besöks och dagen avrundas med middag på Björknäsgården, Stavre, och kvällsmässa i Bräcke kyrka.

Lördagen inleds med visning av Bodsjö kyrka och på söndag avslutas hela arrangemanget med visitationsmässa i Revsunds kyrka.