Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Axén ny tränare i Gais

Annons
Gais nye tränare heter Alexander Axén som lämnar assistentjobbet i Örebro och blir göteborgare de närmaste tre åren. Anställningen blev offentlig på tisdagen och därmed blev en längre tids spekulationer verklighet. 37-årige Axén efterträder Magnus Pehrsson som lämnat för danska Ålborg efter bara en säsong i Gais. Under 2008 har Alexander Axén varit assisterande tränare till Sören Boström i Örebro SK. Moderklubben där spelarkarriären började men Axén har också spelat i Rynninge och Forward i gamla division I. Han sadlade om till tränare för åtta år sedan, och var förra året assistent till Benny Lennartsson i Start i norska Tippeligan. Några gånger tidigare har Axén varit på väg till Gais, nu blev det av med ett treårskontrakt i fickan. -Jag har alltid gillat Gais och klubbens supportrar, säger Alexander Axén till klubbens hemsida. Hans idé är att Gais ska spela på ett liknande sätt som den gångna säsongen. Men han vill spetsa laget i anfallen och nöta in ytterligare något spelsystem "så att vi inte blir så lättlästa": -Vi kommer också att lägga ner mycket tid på fasta situationer, säger Axén som gillar 4–3–3 och ett bra passningsspel. Han blir den sjätte huvudtränaren i Gais under 2000-talet efter Lennart Otterdahl (1999–2000, 2001–2002), Kent Kiedorf (2001), Roberto Jakobsson (2002–2003), Roland Nilsson (2004–2007) och Magnus Pehrsson.

Mer läsning

Annons