Annons

Annons

Annons

Rödön

Läsartext
Ett annorlunda år för Rödökören

Detta är en läsartext.

Rödökören genomförde årsmöte i Rödöns sockenstuga tisdagen den 21 februari, på självaste fettisdagen och som traditionen är bjöds det på goda semlor till kaffet.

Rödökören har haft sitt årsmöte.

Annons

Styrelsen presenterade verksamhetsberättelsen för 2022, som beskrev ett lite annorlunda körår. Kören har framfört en mångsidig repertoar i Rödöns kyrka under året men även deltagit vid valborgsfirande i bygdegården samt Lennart Berggrens 80-årsfirande i Aspås kyrka.

Annons

Kören gjorde en körresa till Östergötland i maj där de besökte två tidigare medlemmar, gjorde studiebesök samt gav en musikgudstjänst i Röks kyrka.

Inför sommaren avtackades vår trogna körledare sedan 1996, Elisabeth Claesson Trång.

Vid höstens start i augusti välkomnande vi vår nya körledare – Mirella Sarp.

Kören har varit aktiv och samarbetat med Alsen/Offerdals kör med ett större arrangemang - Förklädd Gud, som framfördes både i Offerdal och Rödön, maj 2022.

Under 2023 bjuder kören bland annat in till Valborg samt en vårkonsert den 16 maj i Rödöns kyrka.

Ny styrelse: Lena Stener Thörnlund, ordförande, Lars-Åke Johansson vice ordförande, Rosemarie Stolt sekreterare, Christine Månsson kassör, Lotta Paulsson ledamot. Körledare och dirigent - Mirella Sarp

Rödökörens styrelse

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan