Traditionellt inbjöds nya medlemmar i SPF Seniorerna Östersund till en informationsträff. Denna gång i travets publikhall.

På bilden sitter, från vänster, Eva Nehrer, Anita Jönsson, sekreteraren i styrelsen Sven Olof Andersson, Eva Rödin och Christer Nehrer. Foto: Per Söderberg
Ordförande Per Söderberg hälsade välkommen och alla presenterade sig och talade om vilken yrkesbakgrund de har.
Annons
Annons
Vice ordförande Martin Rolén informerade om de tre inriktningar som SPF Seniorerna har: Trivsamma möten/föreläsningar och resor, påverkan av samhällsfrågor via KPR och RPR, förmåner och rabatter som ingår i medlemskapet. Det kommer bland annat att vara fikaträffar på Norra station på tisdagar.
Utbildningsansvarige Iréne Westberg berättade om det utbildningsutbud som finns via Studieförbundet Vuxenskolan.
Margaretha Mooe Helleren berättade om arbetet i KPR och hur frågor kan ställas bland annat vid öppna beredningsmöten.
Träffen avslutades med rundabordssamtal där deltagarna fick föra fram önskemål om verksamhet 2023 och sedan blev det lunch i Spiltas restaurang.