Annons

Annons

Annons

Östersund

Storbandsälskarnas kväll i Östersund – Sondheim hyllades mycket raffinerat

Det var storbandsälskarnas kväll i Gamla Teatern i tisdags när det alerta och vältrimmade Norrbotten Big Band framträdde i en konsert med idel verk av den amerikanske musikalkompositören Stephen Sondheim.

Text

Det här är en recension.Analys och värderingar är skribentens egna.

Sångsolisterna Daniel Engman och Sanna Martin är båda rutinerade musikalartister, som nu turnerar med Stephen Sondheims låtskatt tillsammans med Norrbotten Big Band.

Bild: LO Rindberg

Annons

Alltså ingen utpräglad jazzrepertoar denna gång utan en svit örhängen ur några av det sena 1900-talets mest populära och särpräglade musikaler. Med raffinerade storbandsarrangemang och många lysstarka solister – saxofonisten Håkan Broström suveränt bra - i det 16 musiker starka bandet.

0 kren månad

Läs vidare med Digital

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 149 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla nyheter på ltz.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan