Annons

Annons

Annons

Jämtlands län

LT:s kulturredaktör debuterar som romanförfattare – utspelar sig i byarna kring Åre: ”Jag har kämpat hårt för att hitta min stil”

LT:s kulturredaktör Sara Strömberg tog tjänstledigt ett år för att gå en skrivarkurs. Resultatet blev ett manus som fick fem stora bokförlag att höra av sig.

Text

Sara Strömberg, LT:s kulturredaktör, debuterar som romanförfattare.

Bild: Jens Stenman

Annons

Det var en nästan overklig lyckokänsla att få telefonsamtalet från bokförlaget Modernista, berättar Sara. De ville ge ut boken. Av de cirka 4 000 manus som skickas in varje år är det kanske två debutanter som anses hålla måttet. Hon hade passerat nålsögat, att ytterligare fyra etablerade bokförlag sedan hörde av sig blev ren bonus för självkänslan.

0 kren månad

Läs vidare med Digital

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 149 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla nyheter på ltz.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan