Annons

Annons

Annons

Bosse Svensson (C) vill prioritera kulturen i kommande budgetperiod: ”Vi begriper att vi måste jobba med kulturen”

En liten kulturgryning: Östersunds kommun vill ta över Excercishallen. Kommunalrådet Bosse Svensson (C) är bekymrad över stadens kulturlokaler och säger att kulturen måste prioriteras i den kommande budgetperioden.

– Östersunds investeringar ligger i väldigt stor omfattning låsta i idrottsanläggningarna, säger han.

Text

"Vi måste jobba vidare för att skapa scener, lokaler och industrihus för kultur eftersom det inte fanns finansiering för kulturhuset", säger Bosse Svensson (C), kommunalråd och kommunstyrelsens ordförande i Östersund.

Bild: Sara Strömberg

Annons

Nej till kulturhus på busstorget, OSD och Storsjöteatern i konkurs och en osäker framtid för Exercishallen där Jamtli och Östersundshem tidigare drivit kulturverksamhet. Den senaste tiden har både kulturutövare och kulturkonsumenter haft skäl att undra över var kulturen ska kunna ta plats i Östersund framöver. Men i veckan kom ett positivt tecken. Kommunledningen vill att Exercishallen ska vara i kommunal ägo.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan