Main logo
Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

De fick stipendium på Hjalmar Strömer

/
  • Byggindustrins Yrkesnämnd Jämtlands stipendium för BP-programmet gick till Jeremias Åhrén, med motivering: Eleven har visat stort engagemang och initiativförmåga och har varit mycket uppskattad på sin arbetsplatsförlagda utbildning. Han har en öppenhet om sitt kulturhistoriska ursprung och är med sitt lättsamma sätt lätt att umgås med för både skolkamrater och personal.
  • Hjalmar Strömerskolans rektor, Heidi Sundelin, gratulerar Isabell Nilsson som fick ta emot Vuxenskolans Kulturstipendium, med motiveringen: Isabell besitter en fantastisk scennärvaro och har en personlig och mogen sångröst. Hon har påvisat en blandad repertoar och besitter goda ledaregenskaper.

Femton olika stipendier delades ut i samband med studentexamen till förtjänstfulla elever vid Hjalmar Strömerskolan.

Annons

Studieförbundet Vuxenskolans Kulturstipendium för Hjalmar Strömerskolan: Isabell Nilsson, Es 3.

Byggindustrins Yrkesnämnd Jämtlands stipendium för BP-programmet: Jeremias Åhrén, Bp 3.

Munskänkarnas stipendium för HR-elever på Hjalmar Strömerskolan: Rikard Strid, HR 3.

Svenska Åkeriförbundets stipendium för FP-programmet inriktning Transport: Andreas Ottosson, FpTp3.

Köpmannaföreningens stipendium för HP-programmet: Jessica Lövgren, Hp3.

Lions stipendium för Hjalmar Strömerskolan: Camilla Norberg SP3 och Tina Malik BF3.

Elföretagens stipendium för El-programmet: Jens Mårtensson och Johan Lind, Ec3.

Årets Estetstipendiat: Malin Hansson, Es3.

Ekorrits stipendium för Företagargymnasiet: Jennifer Johansson, SpFg3.

Hjalmar Strömerskolans stipendium efter Näsvikens Ångsåg: Ebba Johansson och Jennifer Eriksson, FpTp3.

Barn-, kultur och utbildningsnämndens stipendium för BF-programmet: Henrik Jonasson, Bf3.

Vård- och Socialförvaltningens stipendium i Strömsunds för OP-programmet: Mikaela Lif-Grindefors, Op3.

ENASS-stipendium för IP-programmet: Kristoffer Bjurström, IP2 och Rickard Peterson, IP3.

Teknikstipendiet för Teknikprogrammet: Paul Graube, TE3.

Fjällveterinärens stipendium för NV-programmet: Carolin Eriksson, NV3.

Annons
Annons
Annons